Narodowość kaszubska

11 stycznia 2011r. | Drukuj

Kaszubi wreszcie będą  mogli przyznać się do swej narodowości podczas spisu powszechnego, który rozpocznie się 1 kwietnia. Dziewięć lat temu nie mieli takiej możliwości, toteż nie udało się stwierdzić ile osób utożsamia się z tą grupą etniczną.

fot. archiwum

 

Podczas poprzedniego spisu powszechnego w 2002 r. na karcie, którą rozdawali rachmistrzowie nie było rubryki  narodowości. Kaszubi nie mogli więc przyznać się do swojej grupy etnicznej i głośno wyrażali sprzeciw. 1 kwietnia to się zmieni, bo karty  będą zawierać dodatkowe pytanie: „Czy odczuwa Pan(i) przynależność etniczną do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”.  – To dobry pomysł, bo dzięki temu w kwietniu uzyskamy pełen obraz naszej społeczności – mówi Łukasz Grzędzicki, nowy prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. –  Oczywiście nie trzeba będzie wybierać między narodowością kaszubską i polską dodaje.  W Polsce jest  14 narodowości określonych w ustawie o mniejszościach narodowych.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz