Sukcesy i porażki 25 lat wolności - GazetaKaszubska.pl

Sukcesy i porażki 25 lat wolności

Dobrze się stało, że podjęto dyskusję nad sukcesami i porażkami minionych 25 lat wolności. Po stronie sukcesów respondenci wymieniali na pierwszym miejscu swobodę podróżowania a na drugim miejscu wejście Polski do Unii Europejskiej. Z kolei po stronie negatywów wymieniono likwidację wielu zakładów pracy i gałęzi przemysłu oraz niskie zarobki. Z pewnością nad tym bilansem warto dyskutować.
Sukcesy i porażki 25 lat wolności Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
04 czerwca 2014r.

W moim przekonaniu bilans ćwierćwiecza wypada wyraźnie pozytywnie. Za mało mówi się jednak o wielkim cennym „darze wolności” z 1989 roku. Niektóre kraje przecież jak np. Chiny i Ukraina zdławiły ruch wolności lub go zmarnowały. Pamiętajmy, że komunizm w Europie upadł nieoczekiwanie i graniczyło to z cudem. Przecież jeszcze w 1987 roku świętowano 70. lecie rewolucji październikowej i w jej konsekwencji zniewolenie 1/3 ludności świata. Bez Jana Pawła II, antykomunistycznej postawy USA (R. Reagan) i W. Brytanii (M. Thatcher) oraz pierestrojki M. Gorbaczowa – nie byłoby to możliwe.

Po naszej polskiej stronie, należy podkreślić, że to „Solidarność” odegrała kluczową role w obaleniu komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Dlatego w moim przekonaniu odzyskanie niepodległości i zbudowanie systemu demokratycznego w Polsce – było i jest najważniejsze. Drugim „złotym medalem” było wejście Polski 15 lat temu do NATO i 10 lat temu do Wspólnoty Europejskiej. Trzecim „złotym medalem” 25. lecia jest znaczący wzrost autorytetu i znaczenia Polski w Europie i w świecie.

Z kolei z porażkami nie warto dyskutować, ale trzeba je stale przekuwać na pozytywne dokonania. Jesteśmy bowiem suwerennymi gospodarzami we własnym kraju. Na pewno dar wolności można zawsze lepiej zagospodarować.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: , ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz