Pamięci twórców wolności sprzed 25 lat - GazetaKaszubska.pl

Pamięci twórców wolności sprzed 25 lat

4 czerwca br. mija 25. rocznica zwycięskich wyborów parlamentarnych. Z tym historycznym dniem rozpoczął się szybki proces odzyskiwania wolności i budowania demokracji w Polsce. Wtedy Komitet Obywatelski „Solidarność” firmował Lech Wałęsa. Jednakże o skali zwycięstwa zadecydowały lokalne Komitety Obywatelskie „Solidarności”.
Pamięci twórców wolności sprzed 25 lat Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
03 czerwca 2014r.

Nie tylko naszemu pokoleniu nie wolno zapomnieć daty 4 czerwca 1989 roku. Wtedy bowiem w wolnych wyborach do Senatu i częściowo (na 1/3) do Sejmu rozpoczął się szybki proces upadku reżimy politycznego narzuconego nam w 1945 roku. Polska szybko odzyskała wolność i zbudowała podstawy demokratycznego państwa. Symbolami wolności i zwycięstwa stały się wtedy dwa nazwiska: Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Naturalnie ojcem duchowym „Solidarności” i polskiej wolności był papież Jan Paweł II. Nie przypadkiem polska pokojowa droga do wolności i demokracji stała się przykładem i wzorem dla prawie całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Zwycięstwo z 4 czerwca 1989 roku nie byłoby możliwe bez ogromnej mobilizacji polskiego społeczeństwa. Formalnie zwycięskie wybory przeprowadził Komitet Obywatelski „Solidarność”. Wtedy zdjęcie z Lechem Wałęsą było przepustką do zdobycia mandatu parlamentarzysty. Jednakże o wielkiej skali sukcesu zaważyła aktywność Komitetów Obywatelskich „Solidarność”. Praktycznie działały one w każdej kaszubskiej, pomorskiej gminie.

Wspominając rocznicę wolności i dumając nad stanem naszej demokracji, w pierwszej kolejności warto uhonorować współtwórców naszej wolności w poszczególnych gminach. Odszukajmy bohaterów wydarzeń sprzed 25 lat. Należy przywołać ich nazwiska, spisać biografie i trwale upamiętnić. Pamięć o tych cichych bohaterach może mieć kapitalne znaczenie ideowo-wychowawcze.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz