Przez błąd lekarzy i pielęgniarek straciła nerkę

03 czerwca 2014r. | Drukuj

Mowa o pacjentce ze Słupska, która przez nieuwagę personelu podczas operacji, omal nie straciła życia. Do słupskiego sądu wpłynął właśnie akt oskarżenia przeciwko czworgu pracownikom szpitala, którzy nieumyślnie narazili życie jednej z pacjentek.

GK

GK

Do zdarzenia doszło w szpitalu w Ustce na oddziale ginekologiczno – położniczym. Podczas operacji dwóch lekarzy i dwie instrumentariuszki omal nie doprowadzili do śmierci pacjentki.

– Podczas operacji w jamie brzusznej pacjentki pozostawiono jeden z gazików. To doprowadziło do stanu zapalnego w organizmie i konieczności usunięcia jednej nerki. Biegli jednoznacznie stwierdzili, że błąd personelu naraził życie pacjentki – mówi Renata Krzaczek – Śniegocka, z-ca prokuratora rejonowego w Słupsku.

Choć policzenie po operacji wszystkich gazików było obowiązkiem instrumentariuszki, prokuratura oskarżyła o narażenia życia pacjentki czworo osób prowadzących operację.

– W tym przypadku odpowiedzialność jest zbiorowa. Choć personel odpowiada podczas operacji za różne czynności, za finalny efekt operacji wszyscy ponoszą taką samą odpowiedzialność – wyjaśnia Renata Krzaczek – Śniegocka.

Ryszard Stus dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku, któremu podlega ustecka część szpitala, był przez lata rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. W swojej karierze wielokrotnie występował przeciwko lekarzom, którzy swoimi błędami rujnowali zdrowie pacjentów. – Nie można bezmyślnie bronić błędu lekarza, bo to uderza w całe środowisko – mówi Ryszard Stus.

W przypadku feralnej operacji w Ustce dyrektor szpitala nie kwestionuje, że poszkodowanej pacjentce należy się finansowe zadośćuczynienie. Mimo to, w tym przypadku Ryszard Stus staje jednak po stronie personelu, który przeprowadził operację.

– W polu operacji nasączony krwią gazik jest bardzo trudny do zauważenia. Gdy dochodzi zmęczenie kilkugodzinną operacją, a instrumentariuszki mają do policzenia nawet kilkaset gazików może dojść do pomyłki – dodaje.

Za nieumyślne narażenie życia pacjentki czworgu pracownikom szpitala grozi do trzech lat więzienia.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze