Powstanie makieta pruszczańskiego ołtarzu

28 maja 2014r. | Drukuj

Gimnazjaliści z Katolickich Szkół Niepublicznych w Pruszczu Gdańskim, wraz z profesjonalnym fotografem wykonają w Muzeum Narodowym serię profesjonalnych zdjęć sławnego ołtarza antwerpskiego z kościoła p.w Podwyższenia Krzyża Świętego, który od lat znajduje się w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ołtarz przed 1945 rokiem.

Ołtarz przed 1945 rokiem.

Zdjęcia posłużą do stworzenia naturalnej wielkości makiety tego wyjątkowego zabytku, którą będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.

– Pomysł stworzenia naturalnej wielkości ołtarza narodził się dwa lata temu, kiedy trzy panie, Zofia Franciszkiewicz Małgorzata Czarnecka Szafrańska, i Dobrawa Morzyńska, rozpoczęły ponownie starania o przywrócenie obiektu miastu – przypomina Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. – Walka o ołtarz nadal trwa, a zgoda na zdjęcia także nie była łatwą sprawą.

– Zarząd Muzeum Narodowego w Warszawie nie chciał zgodzić się na zdjęcia, argumentując to miesiącami remontem, brakiem możliwości ekspozycji, czy zagrożeniem uszkodzenia obiektu – mówi Małgorzata Czarnecka Szafrańska. – Teraz mamy przyzwolenie i czym prędzej jedziemy, żeby nic się nie zmieniło. Nikt bowiem nie zrobił dotąd dokładnej dokumentacji fotograficznej zabytku. Ta będzie pierwsza.

Pruszczański ołtarz, znajdujący się od końca wojny w Muzeum Narodowym, to jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce. Datowany na 1515 rok, jest przypisywany warsztatowi Colijna de Cotera, mistrza działającego w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku. Po 1578 r. zabytek trafił do Pruszcza Gd. do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz