Młodzi Kaszubi na Remusowej Karze

16 maja 2014r. | Drukuj

W dniach 8 – 11 maja 2014 r. w miejscowości Bachorze nad Jeziorem Charzykowskim miała miejsce VII edycja Remusowej Kary organizowana przez Klub Studencki Pomorania. Projekt ten swoją nazwą nawiązuje do arcydzieła kaszubskiej literatury „Życie i Przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. W imprezie tej uczestniczyło 35 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych na Kaszubach.

fot. Marika Jelińska

fot. Marika Jelińska

Młodzi Kaszubi uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Felicję Baska – Borzyszkowską, nauczycielkę języka kaszubskiego i członków KS Pomorania. Dzięki nim mieli okazję do zdobycia wielu ciekawych wiadomości dotyczących atrakcji turystycznych, kultury, tradycji, historii, języka i literatury kaszubskiej. Działania te służyły realizacji głównego celu projektu, jakim było umocnienie i rozwój kaszubskiej tożsamości wśród młodzieży.

Uczestnicy byli zadowoleni z formy, w jakiej przeprowadzono warsztaty. – Dzięki warsztatom Remusowej Kary zapoznałam się z wieloma interesującymi informacjami o Kaszubach. Co ważniejsze były o podane w bardzo przystępnej i zrozumiałej dla każdego formie – twierdzi Karolina Ebertowska ze Skorzewa koło Kościerzyny.

Remusowa Kara to jednak nie tylko nauka i zdobywanie wiedzy na temat Kaszub, lecz także czas na gry i zabawy integracyjne. W ich ramach miał miejsce wieczór muzyczny, na którym tańczono m. in. w rytm kaszubskiej muzyki ludowej.

Młodzi Kaszubi docenili poświęcenie i zaangażowanie Pomorańców .

– Widzę wśród Pomorańców dużo pozytywnej energii, którą poświęcają dla nas. Dzięki nim czujemy się bardzo swobodnie, nie odczuwa się dystansu między nimi a nami – uważa Ewelina Stefańska, uczennica klasy humanistycznej w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie.

Satysfakcji nie kryli również organizatorzy.

– Myślę, że warsztaty były wartościowe nie tylko dla ich uczestników, lecz również organizatorów. Cieszę się, że tyle mogliśmy się od siebie nawzajem nauczyć – uważa Marika Jelińska z KS Pomorania.

Impreza odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Organizatorem był Klub Studencki Pomorania we współpracy z Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim.

Galeria

fot. Przemysław Kilian


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz