Dworzec Morski w Gdyni coraz piękniejszy

15 maja 2014r. | Drukuj

Dworzec Morski – przyszła siedziba Muzeum Emigracji – z dnia na dzień pięknieje. Najpoważniejsze prace na zewnątrz i wokół budynku już się zakończyły.

fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

Znajdujący się pod niezwykle znaczącym adresem – ul. Polska 1 – Dworzec Morski ujmuje bielą odnowionej elewacji. Już w grudniu 2013 roku powróciły na nią płaskorzeźby orłów, zrekonstruowane według przedwojennego pierwowzoru. Bryła gmachu została uzupełniona o zniszczony podczas wojny narożnik, domykając w ten sposób symetrię kompozycji. Z kolei od strony nabrzeża Francuskiego dobudowano kładkę widokową, symbolicznie nawiązującą do trapu, po którym setki tysięcy Polaków opuszczało ojczyznę. Budynek w tym miejscu zyskał też szklaną ścianę, którą można już oglądać w pełnej krasie.

– Sporo zmieniło się też we wnętrzu Dworca Morskiego. Odbudowano brakujące piętro i galerię, stworzono już docelowy podział pomieszczeń, w których znajdą się salka kinowa, kawiarnia, restauracja, sklepik z pamiątkami i biura Muzeum. Bardzo intensywne prace trwają w Magazynie Tranzytowym, przygotowujące tę przestrzeń do zbudowania w niej wystawy stałej – opowiada Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dobrą okazją, by zobaczyć jak zmienił się Dworzec Morski są wizyty statków pasażerskich, które cumują zwyczajowo przy nabrzeżu Francuskim.

Przebudowa Dworca Morskiego ruszyła w maju 2013 roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego 23,8 mln zł pochodzi ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Muzeum Emigracji w Gdyni zainauguruje swoją działalność w zrewitalizowanym budynku na przełomie 2014/2015 roku.


Opublikowano w: GdyniaWiadomościWiadomości LITE
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze