Prace Wiktora Tołkina w Sztutowie

06 maja 2014r. | Drukuj

W Muzeum Stutthof w Sztutowie 9 maja odbędzie się otwarcie wystawy, poświęconej twórczości artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina.

mat. prasowe

mat. prasowe

Jest to pierwsza wystawa retrospektywna tego wielkiego artysty. Ma również charakter memorialny, ponieważ jej otwarcie zbiega się z rocznicą śmierci rzeźbiarza (07.05.2013). Wystawa w Muzeum Stutthof w Sztutowie jest również próbą pokazania procesu rodzenia się formy i jej związku z osobowością twórczą ukształtowaną w tak dramatycznych okolicznościach. Dlatego też wiele miejsca poświęcono inspiracjom, doświadczeniom, ideom i poglądom rzeźbiarza, które znalazły swoją materialną artykulację w modelach a potem w bryle rzeźby.

Wiktor Tołkin należał do odchodzącego już „pokolenia Kolumbów” – jego młodość przypada na okres okupacji. Działał w Szarych Szeregach a potem w AK, był więźniem KL Auschwitz i Sandbostel, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęcił się rzeźbie, w której znalazł remedium na pozostawione przez wojnę rany.

Kuratorem wystawy jest dr Magdalena Howorus-Czajka (Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego) oraz mgr Małgorzata Jarocka (ZSP w Gdyni).


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz