W Kanadzie świętowali Dzień Kaszubski

06 maja 2014r. | Drukuj

3 maja w Kanadzie po raz szesnasty został zorganizowany Dzień Kaszubski. Podczas obchodów, szczególny hołd oddano zmarłemu w ubiegłym roku Danielowi Czapiewskiemu, który angażował się w rozwój kaszubszczyzny.

Kaszubska Księżniczka i Książe/nadesłane

Kaszubska Księżniczka i Książe/nadesłane

Dzień Kaszubski w kanadyjskich Kaszubach obchodzony jest zawsze w pierwszą sobotę maja. Jest to święto Kaszubów, kaszubskiej kultury oraz samych Kaszub – domu i ojczyzny przodków tych osób, których życie teraz toczy się w Kanadzie.

Podczas święta wybrano kaszubską księżniczkę, którą została Theresa Paplinskie. Tytuł  księcia zdobył Brandon Pecarskie. Młodzi ludzie mieszkający w Kanadyjskich Kaszubach są dumni z tego, że mogą przyczynić się do promowania ojczyzny ich przodków.

nadesłane

nadesłane

Od lat ideowym liderem kaszubskiej społeczności w Kanadzie a jednocześnie burmistrzem gminy Madavaska Valley jest David Shulist. Jest to postać doskonale znana na Kaszubach. W 2012 roku został laureatem nagrody Medal Stolema, przyznawanej przez Klub Studencki Pomorania. To wyróżnienie trafia do osób lub instytucji, które w szczególny sposób szerzą dorobek i osiągnięcia kultury Kaszub i Pomorza.


Opublikowano w: Bez kategoriiWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz