O 223 rocznicy Konstytucji 3 Maja - GazetaKaszubska.pl

O 223 rocznicy Konstytucji 3 Maja

We wszystkich gminach kaszubskich, pomorskich uroczyście obchodzono 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja była ostatnią szansą ratowania zagrożonej niepodległości i integralności państwowej.
O 223 rocznicy Konstytucji 3 Maja Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
05 maja 2014r.

Była świadectwem odrodzenia narodu polskiego pod względem moralnym i społecznym. Ówczesna elita polityczna Rzeczypospolitej na czele z ks. Hugonem Kołłątajem, Ignacym Potockim i Stanisławem Małachowskim oraz królem Stanisławem Augustem Poniatowskim osiągnęła wyżyny europejskiej i światowej myśli politycznej i filozoficznej. Nie przypadkiem Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie konstytucją, ustępując zaledwie o kilka lat konstytucji USA. Nade wszystko Konstytucja 3 Maja stała się testamentem i dziedzictwem najbliższych pięciu pokoleń Polaków walczących o wolność, niepodległość i demokrację.

3 maja tego roku w krajowych obchodach w stolicy uczestniczyli wybitni pomorscy politycy tj. premier Donald Tusk i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Rolę gospodarza krajowych uroczystości pełnił Prezydent RP Bronisław Komorowski, przyjaciel Kaszub i Pomorza. Z przemówienia Prezydenta RP warto zapamiętać i w naszych współczesnych gminach, że „nie ma wolności bez nowoczesności”!

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz