Niezwykłe znalezisko w samym centrum Lęborka

17 kwietnia 2014r. | Drukuj

Robotnicy budowlani natrafili na prawdziwy skarb – zakopany w ziemi olbrzymi sejf. Już wstępne oględziny pokazały, że szafa pancerna z początków ubiegłego stulecia kryje wiele kosztowności.

fot. GK

fot. GK

Na niezwykłe znalezisko natrafili robotnicy budowlani kopiący fundamenty pod nowobudowaną kamienicę, która stanie na Lęborskiej starówce. Choć dziś w tym miejscu jest pusty plac, do końca drugiej wojny światowej stały tu kamienice najbogatszych mieszkańców Lęborka. Do dziś pozostały po nich jedynie niemal nienaruszone piwnice. Właśnie z jednej z nich wydobyto przez przypadek ponad pięciusetkilogramowy sejf.

– Już gdy koparka podnosiła sejf wypadła z niego prawdopodobnie srebrna bransoleta. Mamy nadzieję, że wnętrze pancernej szafy kryje wiele cennych przedmiotów – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog Muzeum w Lęborku.

Wiadomo, że wykopany sejf znajdował się w piwnicach kamienicy należącej do niemieckiego jubilera. Kilka godzin po niezwykłym odkryciu archeologom udało się dostać do wnętrza sejfu. Nieoficjalnie wiadomo, że krył kilkadziesiąt złotych pierścionków, naszyjników i zegarków. Według wstępnych szacunków wartość skarbu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. W piwnicach kamienicy znaleziono także wiele cennych przedmiotów codziennego użytku.

– Oprócz ceramiki, sztućców i  srebrnych naczyń znaleźliśmy także ubrania i dziewięć sztuk broni. Wszystkie przedmioty trafią do lęborskiego muzeum – dodaje Agnieszka Krzysiak.

Archeolodzy zapewniają, że całą zawartość pancernej szafy ujawnią w ciągu kilku dni.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Marcin pisze:

    Ale fajna dziunia na tym zdjęciu do artykułu. Jakieś namiary na nią ?? Musze się z nią koniecznie umówić na kawę !!

  2. janusz pisze:

    Brzmi to jak prima aprilis !

Dodaj komentarz