20 lat Zrzeszenia w Łebie

08 stycznia 2011r. | Drukuj

Liczne spotkania, publikacje, promocja kultury i tradycji oraz edukacja regionalna – to w dużym skrócie 20 lat działalności Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łebie. Podczas spotkania noworocznego członkowie Oddziału świętowali swój jubileusz i podsumowali dotychczasową działalność.

W  Łebie odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne miejscowego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które było jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu dwudziestolecia istnienia Oddziału. Spotkanie poprowadziła niedawno wybrana prezes Ewa Horanin. Podsumowanie dotychczasowej działalności przypadło w udziale senatorowi Kazimierzowi Kleinie, który podczas tych wszystkich lat działał wspólnie z łebskimi Zrzeszeńcami. – Cieszę się, że to właśnie ja mam okazję przedstawić 20 minionych lat działalności naszego Oddziału – rozpoczął senator – ZKP jest prężnie działającą organizacją, która na trwałe wpisała się we współczesną historię Łeby. W spotkaniu uczestniczył także starosta lęborski Wiktor Tyburski, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński i burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Fot. GK. Nowym prezesem Oddziału jest Ewa Horanin.

Historia Oddziału Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego w Łebie sięga grudnia 1990 r. W tedy to na spotkaniu inicjującym powstanie Oddziału, na plebani łebskiego kościoła, wyznaczono cele, główne założenia i kierunki działania tej nowej organizacji. Pierwszym prezesem Oddziału została Teresa Trylewicz, która podjęła się zadania budowy i organizacji podwalin łebskiego partu ZKP. Funkcję tą kolejno przejęły Halina Klińska, Helena Kobiela i obecna prezes Ewa Horanin.

20 lat działalności wypełniły liczne, społeczne inicjatywy podejmowane przez członków Oddziału. Pierwszą z nich był koncert kolęd kaszubskich w styczniu 1991 r. W kolejnych latach Zrzeszeńcy organizowali konferencje kaszubsko-słowińskie (później kaszubsko-polskie), które przejęło i do dziś organizuje Muzeum Pomorza Środkowego.

Interesującą inicjatywą była organizacja spotkania starych i obecnych łebian, które przyczyniło się do integracji społecznej i pociągnęło za sobą kolejne spotkania. ZKP w Łebie było także inicjatorem i współorganizatorem Zjazdu Kaszubów.

Fot. GK. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy łebskiego Oddziału ZKP.

Z inicjatywy Oddziału dokonano rewitalizacji starego, zdewastowanego cmentarza ewangelickiego, utworzono park Jana Pawła II i kapliczkę św. Jakuba. Współorganizował Wystawę Morską i Regionalną w Kapitanacie Portu w Łebie, która była początkiem tworzenia Izby Pamięci Morskiej i Regionalnej.

W ciągu tych 20 lat Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łebie współpracował z miejscowym samorządem i lokalnymi parlamentarzystami. Wiele inicjatyw podejmowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga. W trakcie swojej dotychczasowej działalności członkowie Oddziału zachęcali do współpracy mieszkańców Łeby i okolicznych miejscowości.

Fot. GK. Na spotkaniu nie zabrakło poprzednich władz Oddziału.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz