Dąb Wybickiego atrakcją europejską

25 marca 2014r. | Drukuj

Znane już są wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2014! Polski kandydat – zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2013, koordynowanego przez Klub Gaja – Dąb Wybickiego zajął 3. miejsce!

swietodrzewa.pl

swietodrzewa.pl

Pierwsze miejsce zdobył bułgarski wiąz z wynikiem ponad 77 tys. głosów, na drugim miejscu znalazła się grusza z Węgier z wynikiem ponad 39 tys. głosów, trzecie miejsce z wynikiem blisko 17 tys. głosów zajął polski dąb Wybickiego z Będomina. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Pamiątkowy dyplom dla Dębu Wybickiego odebrała Aniela Wawrzyk,  kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, na terenie którego rośnie drzewo. Niegdyś w tym miejscu mieszkał Józef Wybicki, autor Mazurka Dąbrowskiego, któremu 400-letnie drzewo zawdzięcza swoje imię. Dla lokalnej społeczności dąb ten jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale również symbolem ziemi kaszubskiej i polskości.

W rywalizacji o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2014 Dąb Wybickiego musiał stanąć z dębami z Czech, Słowacji, Szkocji, Włoch, Francji i Walii, a także z wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii. Na zgłoszone 10 drzew podczas lutowego głosowania oddano 160 tysięcy głosów. „Konkurs zwraca uwagę na doniosłe znaczenie  środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa w Europie i ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Europejskie Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Europejczyków ” – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

W czerwcu na stronie www.swietodrzewa.pl  odbędzie się  plebiscyt na Drzewo Roku 2014. Zapraszamy do głosowania!


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz