Jaki Program dla Regionu Morza Bałtyckiego?

19 marca 2014r. | Drukuj

Prezentacja dotychczasowych rezultatów współpracy transnarodowej w latach 2007-2013 oraz projektu Programu Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 były głównymi celami spotkania, które 18 marca 2014 r. odbyło się w Warszawie. Konferencję otworzył wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak.

mat. prasowe

mat. prasowe

Spotkanie wpisuje się w proces konsultacji społecznych Programu Region Morza Bałtyckiego i prognozy jego odziaływania na środowisko, które w Polsce potrwają do 20 marca 2014 r.

– W okresie 2014-2020 Europejska Współpraca Terytorialna stanowić będzie jeden z dwóch celów polityki spójności. Kontynuowane będą programy transgraniczne, transnarodowe i międzyregionalne. – mówił wiceminister Kubiak.

W ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej komponent transnarodowy zajmuje szczególne miejsce. Transnarodowość oznacza, że program czy projekt realizowany jest na określonym obszarze obejmującym regiony kilku, czasami kilkunastu państw. – Polska uczestniczy w dwóch programach tego typu – w programie Europa Środkowa i Region Morza Bałtyckiego – zaznaczył Marcin Kubiak.

Dodał, że Program Region Morza Bałtyckiego 2007-2013 współfinansuje projekty z udziałem 167 polskich partnerów. Poza wymiernymi i bardzo konkretnymi korzyściami, takimi jak możliwość zrealizowania pilotażowych inwestycji, program oferuje im dostęp do wiedzy, innowacji i doświadczeń zagranicznych partnerów. Na 90 zatwierdzonych projektów w 75 z nich uczestniczą partnerzy z Polski.

W nowym programie na lata 2014-2020, projekty  mogą dotyczyć innowacji, efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zrównoważonego transportu, czy też poprawy zdolności instytucjonalnej w zakresie współpracy w obszarze Morza Bałtyckiego. Ogółem na realizację programu przeznaczono 264 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Program umożliwi podobnie jak obecnie współpracę instytucji publicznych oraz prywatnych z obszaru ośmiu państw członkowskich UE – Polski, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Niemiec – oraz Norwegii, Rosji i Białorusi.

Międzynarodowe konsultacje projektu Programu Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 oraz projektu raportu oddziaływania na środowisko SEA trwają od 31 stycznia do 28 marca 2014 r.

Informacje, dokumenty i formularze w języku angielskim zamieszczono na stronie Programu.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz