Dzień Azerbejdżanu w Wejherowie

13 marca 2014r. | Drukuj

W czwartek 13 marca w Wejherowie odbył się Dzień Azerbejdżanu zorganizowany przez senatora Kazimierza Kleinę wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, przy udziale Ambasadora Republiki Azerbejdżanu w Polsce, Hasana Hasanova.

azer-wejh-21

fot. UM Wejherowo

Przed wydarzeniami, które miały miejsce w wejherowskim Muzeum, Senator wraz z Ambasadorem gościli u Starosty Wejherowskiego, pana Józefa Reszke, z którym rozmawiali m.in. o gospodarce Wejherowa, pochodzeniu nazwy „Kaszubi” czy historii łączącej Polskę i Azerbejdżan.

Następnie goście zostali przyjęci w ratuszu przez zastępcę prezydenta Wejherowa Piotra Bochińskiego. Podczas wizyty w grodzie Wejhera ambasador Azerbejdżanu zwiedził ratusz, po którym oprowadził go sekretarz miasta Bogusław Suwara. W ratuszowej sali obrad ambasadora zainteresowały sylwetki gryfów, które jak zapewnia, występują też w kulturze Azerbejdżanu. Interesowały go  także elementy i rekwizyty kultury kaszubskiej w izbie tradycji. Zaciekawiła go również Kalwaria Wejherowska oraz całokształt kultu religijnego rozwijanego w Wejherowie na bazie kalwarii. Podczas rozmowy w gabinecie prezydenta rozmawiano o potrzebie nawiązania bliższych kontaktów turystycznych, kulturalnych a przede wszystkim gospodarczych.

– Bardzo ważne jest, aby rozwijać stosunki między Polską a Azerbejdżanem. Wejherowo jest interesującym miastem, które ładnie się rozwija oraz dba o swoją kulturę i historię. Posiada też godny uznania potencjał gospodarczy – mówi ambasador Hasan Hasanov dodając, że jego kraj szuka w Polsce możliwości współpracy rynkowej, w tym potencjalnych inwestorów. Ambasador zaznacza, że Polskę i Azerbejdżan łączą podobne, bardzo bolesne, okresy w historii, gdy narody pozbawione swojej państwowości musiały walczyć o swoją niepodległość. Z satysfakcją podkreśla, że wielu Polaków wielce zasłużyło się dla Azerbejdżanu. Wśród nich są znakomici polscy architekci m.in. Józef Gosławski, Józef Płoszko,Kazimierz Skórewicz, Eugeniusz Skibiński i innni, którzy stworzyli atrakcyjne budownictwo na terenie Baku i innych azerskich miast.

– Pan ambasador Azerbejdżanu jest osobą niezwykłą. To bardzo wpływowa osoba w Azerbejdżanie, były premier i współtwórca niezależności państwa azerskiego.  Interesuje się szczególnie regionem pomorskim i Kaszubami – podkreśla senator Kazimierz Kleina, który z racji pełnionych obowiązków wielokrotnie przebywał w Azerbejdżanie i był współorganizatorem Dnia Azerbejdżanu w Wejherowie. Senator aktywnie promuje Kaszuby na arenie międzynarodowej, czego wizyta ambasadora Azerbejdżanu w Wejherowie jest żywym przykładem.

Jak informuje Leszek Glaza dzień wcześniej odbyło się nieformalne spotkanie ambasadora Hasana Hasanova z przedstawicielami Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, podczas którego rozmawiano o możliwości współpracy lokalnych firm z ewentualnymi partnerami z Azerbejdżanu. Ambasador zaproponował, że wystąpi do premiera z propozycją, aby w połowie kwietnia udała się na zaproszenie do Azerbejdżanu delegacja rządowa z udziałem przedsiębiorców, wśród których znalazłoby się miejsce dla przedstawicieli firm z okolic Wejherowa – Porty i Balexmetalu.

– Jeśli naszym firmom uda się znaleźć partnerów do wymiany gospodarczej w Azerbejdżanie, to na pewno ułatwi kontakty innym wejherowskim firmom na terenie tego kraju – zapewnia Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie.

W obchodach Dnia Azerbejdżanu zorganizowanego w Pałacu Przebendowskich uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Józef Reszke, z-ca burmistrza Redy Teresa Kania, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Leszek Glaza, dyrektor Muzeum Tomasz Fopke oraz mieszkańcy Wejherowa i młodzież z Niepublicznej Szkoły Rzemiosł.

Senator Kazimierz Kleina w słowie wstępu podkreślił, jak ważny jest Azerbejdżan dla polskiej polityki oraz jak istotną rolę spełnia na arenie międzynarodowej. Zwrócił również uwagę na to, iż wiele elementów łączy kulturę kaszubską i kulturę azerską.

Podczas spotkania ambasador Azerbejdżanu Hasan Hasanov mówił o historii, kulturze i gospodarce swojego kraju. Poinformował również, że w tym roku na Uniwersytecie Warszawskim 18 studentów podjęło naukę języka azerskiego. Kończąc wykład pan Ambasador wręczył Senatorowi Medal za zasługi w umacnianiu Azerbejdżańsko-Polskich stosunków.

Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli filmu fabularny pt. „Buta” w reżyserii Ilgara Najafa, wystawę poświęconą architekturze azerskiej (w tym zdjęcia obiektów zaprojektowanych przez polskich architektów). Była też okazja do degustacji azerskich potraw.

Galeria

fot. UM Wejherowo


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz