Chcesz zobaczyć z bliska dzieła Matejki i Kossaka? Przyjdź do słupskiego muzeum!

12 marca 2014r. | Drukuj

Wystawa zorganizowana jest z okazji 90-lecia muzealnictwa w Słupsku, prezentuje: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, tkaninę, plakaty ceramikę oraz obiekty związane z historią techniki na Pomorzu Środkowym od XIX do XXI wieku. Uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „Kolekcja Działu Sztuki i Techniki” odbędzie się 15 marca o godz. 12.00. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

fot. MPŚ

fot. MPŚ

Ekspozycja ukazuje dzieła słownikowych artystów polskich znanych w kraju i poza granicami, wykształconych w rodzimych oraz europejskich akademiach sztuk pięknych np.: Jan Matejko, Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Magdalena Abakanowicz czy Edward Dwurnik.

Istotne miejsce na ekspozycji zajmuje środkowopomorski wątek artystyczny – literacki reprezentowany przez obiekty Otto Freundlicha ze Słupska – przyjaciela Pablo Picassa, ekspresjonistę Maxa Pechsteina, malarza Ignacego Bogdanowicza związanego z Tadeusze Kantorem, Edwarda Dwurnika i innych. Szczególnym akcentem są obiekty związane ze słupszczaninem, Sławomirem Sosnowskim, absolwentem „łódzkiej filmówki”.

Po raz pierwszy muzeum eksponuje obiekty związane z historią techniki naszego regionu: dwoma słupskimi fabrykami powozów, bazą sterowców w Jezierzycach, lotnictwem z okresu pierwszej wojny światowej, powojennym lotnictwem wojskowym, kolejnictwem, tramwajami, wojskiem, policją i strażą pożarną. Wystawa spopularyzuje osoby związane ze Słupskiem np.: gen. Umberto Nobile, płk Franciszek Szydełko i gen. Mirosław Hermaszewski.

Wystawa powstała dzięki współpracy muzeum z Miejską Państwową Strażą Pożarną w Słupsku, 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, Szkołą Policji w Słupsku, Izbą Historii Kolei na Pomorzu Środkowym w Słupsku, Stowarzyszeniem Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego oraz osobami prywatnymi.

Komisarzem wystawy, autorem scenariusza, aranżacji i serwisu jest kierownik Działu Sztuki i Techniki p. Lucjan Hanak.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Już jutro w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbędzie się Sympozjum pt.: „Święta Barbara – patronka rybaków i ludzi morza”
Czas wolny mieszkańców Pomorza na starej taśmie filmowej. Kino Historyczne już w najbliższą środę!
„Echa wojny-trzy historie”-spotkanie w słupskiej bibliotece już w najbliższy wtorek
Tom Malinowski ze Słupska został amerykańskim kongresmenem
O represjach wobec Polaków w Związku Sowieckim już jutro w Miejskiej Bibliotece w Słupsku
Słupscy doktoranci historii już jutro zapraszają na obrady!
SŁUPSKIE CENTRUM KULTURY KASZUB zaprasza na nowy cykl kulturalny pt. CZYTANIE KASZUB-CZËTANIÉ KASZËB
Koniec etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim?

Najnowsze komentarze