Konferencja: Język kaszubski w powiatach lęborskim i słupskim

12 marca 2014r. | Drukuj

15 marca (sobota) o godz. 12:00 w Klubie Wojskowym w Siemirowicach (Osiedle na Skarpie 23) odbędzie się konferencja pt. „Język kaszubski w powiatach lęborskim i słupskim. Wczoraj, dziś, jutro”. Udział w wydarzeniu wezmą pracownicy oświaty, samorządowcy oraz działacze kaszubscy z regionu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Kaszubska.

konf-siemirowice

– Chcemy określić jak przebiega nauczanie języka kaszubskiego w naszym powiecie i powiecie słupskim. Wspólnie wyciągniemy wnioski i zastanowimy się co zrobić, aby sytuację poprawić – mówi Adam Nowak, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach. – Przypomnimy również kaszubską przeszłość naszego regionu. To właśnie tu na Ziemi Lęborskiej, a dokładnie w Szczenurzu na przełomie XVIII i XIX wieku zostało spisane pierwsze tłumaczenie na język kaszubski modlitwy Ojcze Nasze. Warto o tym mówić. –

Profesor Zygmunt Szultka przedstawi referat na temat kaszubskiej przeszłości Ziemi Lęborskiej. Senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, powie o znaczeniu nauczania języka kaszubskiego dla podtrzymywania tożsamości regionalnej i etnicznej wspólnot. Dorobek nauczania języka kaszubskiego w przygotowanej prezentacji przedstawią Mariola Motyl (dyrektor Zespołu Szkół w Leśnicach) oraz Marzena Maszota i Anetta Treder (nauczycielki języka kaszubskiego).

Oprócz wykładów, organizatorzy zaplanowali panel dyskusyjny, w którym udział wezmą samorządowcy i pracownicy oświaty. Do prowadzonej rozmowy, przez zadawanie pytań będzie mogła włączyć się publiczność. Na zakończenie wystąpi zespół Synkopa, który muzyczne hity zagra w kaszubskich aranżacjach przygotowanych do rozpoczynającego się cyklu koncertów „Po kaszubsku śpiewać każdy może”.

Fot. kaszubi.pl

Fot. kaszubi.pl

– Po konferencji wydamy dwujęzyczną publikację, w której znajdzie się relacja, wnioski i plany na przyszłość dotyczące języka kaszubskiego w naszym regionie – mówi Adam Nowak.

Komitet organizacyjny konferencji: Senator RP Kazimierz Kleina, ZKP o. Cewice, Gmina Cewice, GOK Główczyce, 44 Baza Lotnicza Marynarki Wojennej w Siemirowicach, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Starostwo Powiatowe w Lęborku.

Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Rozwój języka kaszubskiego w powiecie lęborskim.”, który uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie języka regionalnego. Wsparcie finansowe udzieliła także Gmina Cewice w ramach realizacji zadania publicznego.

Program

  • 12:00 Rozpoczęcie konferencji
  • Kartki z kaszubskiej przeszłości Ziemi Lęborskiej – prof. Z. Szultka.
  • Znaczenie nauczania języka kaszubskiego dla podtrzymywania tożsamości regionalnej i etnicznej wspólnot lokalnych na przykładzie powiatu lęborskiego i słupskiego – senator K. Kleina.
  • Prezentacja dorobku nauczania języka kaszubskiego w szkołach powiatu lęborskiego i słupskiego – M. Motyl, M. Maszota, A. Treder
  • Panel dyskusyjny.
  • Koncert zespołu Synkopa – “Po kaszubsku śpiewać każdy może”.
  • 16:30 Zakończenie

Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze