Dąb Wybickiego kandydatem w konkursie europejskim

12 lutego 2014r. | Drukuj

Ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem tego prestiżowego plebiscytu jest Dąb Wybickiego z Będomina (woj. pomorskie), który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku 2013.

nadesłane

nadesłane

W ubiegłorocznym konkursie polski platan z Kóz (woj. śląskie) zajął II miejsce. Był to ogromny sukces. Teraz jest szansa by kolejne polskie drzewo znalazło się wśród zwycięzców.

Dąb rośnie w pobliżu dworu zamieszkiwanego niegdyś przez Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, któremu drzewo zawdzięcza swoje imię. Według legendy Józef Wybicki, jako dziecko, bawił się wraz z rodzeństwem w cieniu, wówczas już ponad stuletniego drzewa. Ponadto, towarzyszył ojcu w pracach gospodarskich, po których siadali razem pod rozłożystą koroną dębu, a Piotr Wybicki opowiadał synowi o wojnie w 1733 roku, w której uczestniczył.

W 1783 roku posiadłość została sprzedana Karolowi Lewalt – Jezierskiemu, a w 1868 roku niemieckiej rodzinie Dahlweid. Córka ostatnich właścicieli – Modeste Dehlweid – wspomina o dębie w swojej książce „Podaruję wam Będomin”. W 1945 roku wszyscy mieszkańcy dworu musieli pośpiesznie opuścić Będomin. Pod dębem, po miesiącu od wyjazdu właścicieli, został znaleziony ich ukochany wilczur, który powrócił do Będomina gdyż nie został wpuszczony na odpływający do Niemiec statek.

W latach 1962–1976 we dworze działała szkoła podstawowa, której młodzież, wraz z kierownikiem Tadeuszem Zielińskim, założyła Izbę Pamięci Józefa Wybickiego.

W 1978 roku zainaugurowana została działalność Muzeum Hymnu Narodowego. Dziś dąb z bogatą historią jest wdzięcznym obiektem malarzy i fotografików.

W plebiscycie Europejskie Drzewo Roku z Dębem Wybickiego z Będomina konkurować będą dęby z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiąz z Bułgarii, dzika grusza z Węgier oraz topola z Irlandii. Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org. Wyniki zostaną ogłoszone 1 marca.


Opublikowano w: RegionWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz