Kiepski początek sezonu na trocie i łososie

03 stycznia 2014r. | Drukuj

2014 rok pechowo rozpoczął się dla wędkarzy. Od pierwszego stycznia w pomorskich rzekach można łapać trocie i łososie. Problem w tym, że ryb nie ma. Wszystko z powodu wrzodzienicy, która zdziesiątkowała  populację ryb łososiowatych  i doprowadziła do katastrofy ekologicznej w pomorskich rzekach.

Fot. GK - archiwum

Fot. GK – archiwum

Każdego roku pierwszego stycznia można było spotkać nad Słupią setki wędkarzy. Takich pustek jak w tym roku  nie pamiętają jednak najstarsi wędkarze. Wszystko za sprawą wrzodzienicy, która już jesienią zdziesiątkowała populację troci i łosi w pomorskich rzekach.

– Nie ma co liczyć na złapanie łososia czy troci bo ryb w Słupi nie ma.  Chore osobniki nie przeżyły. Nieliczne zdrowe z powodu wysokich temperatur już dawno spłynęły do morza – mówi Grzegorz Bronisz, wędkarz.

Choć doświadczeni wędkarze stracili nadzieje, że w Słupi można jeszcze złapać trocie czy łososie. Honoru wędkarzy postanowiło bronić młode pokolenie. Zapału wystarczyło jednak tylko na chwile.

– Jestem zaskoczony nie tylko brakiem ryb, ale nawet brakiem wędkarzy. Za chwilę zbieram sprzęt i uciekam do domu. Stanie nad rzeką nie ma sensu – dodaje Tomasz Ignatowicz.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej przyznają działacze Polskiego Związku Wędkarskiego.

– Nie wiemy co wywołuje chorobę ryb łososiowatych. Wiadomo jednak, że nasza wieloletnia praca związana z zarybianiem poszła na marne, ponieważ większość osobników ginie z powodu wrzodzienicy. Na kilka lat wstrzymujemy więc zarybienie pomorskich rzek w nadziei, że natura sama poradzi sobie z choroba – wyjaśnia Teodor Rudnik, prezes PZW w Słupsku.

Mimo, że w ciągu kilkunastu pierwszych godzin sezonu wędkarskiego   w Słupi nie udało się złapać żadnej ryby, wielu miłośników wędkowania zapewnia, że pojawi się nad rzeką w poszukiwaniu wielkiej ryby.

– Nadzieja umiera ostatnia. Wiadomo, że mimo braku ryb każdy będzie próbował coś złapać – podsumowuje wędkarz Jan Warchoła.

Powodu braku ryb po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat nie zorganizowano w Słupsku  zawodów wędkarskich rozpoczynających  sezon trociowy i łososiowy.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze