XVI edycja Konkursu Sztuki i Rękodzieła. Wystawa w Słupsku

04 grudnia 2013r. | Drukuj

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza 13 grudnia o godz. 12.00 do Zamku Książąt Pomorskich na otwarcie wystawy czasowej prezentującej pokłosie XVI KONKURSU SZTUKI I RĘKODZIEŁA SŁUPSK 2013 r.

mat. prasowy

mat. prasowy

Tegoroczna edycja Konkursu jest powrotem (po 8-letniej przerwie) do tradycji Konkursów Sztuki i Rękodzieła Ludowego Pomorza Środkowego organizowanych przez słupskie muzeum od 1974 roku. Powrót do tego wydarzenia utwierdził organizatorów w przekonaniu, że istnieje duże zapotrzebowanie ze strony twórców, rękodzielników i plastyków z naszego regionu, na możliwość pokazania swojego dorobku artystycznego szerszej publiczności. Ponadto stało się jasne, że twórczość ludowa – nieprofesjonalna wciąż jest żywa i wzbudza zainteresowanie także młodszego pokolenia, które szuka w niej odskoczni od codziennych obowiązków. Tegoroczna edycja wskazała także na duże zainteresowanie współczesnymi nurtami rękodzieła takimi jak decoupage czy makrama.

Obecny, XVI Konkurs Sztuki i Rękodzieła – Słupsk 2013, został rozstrzygnięty 5 listopada 2013 roku. Komisja złożona z etnografów i plastyków pod przewodnictwem Tomasza Siemińskiego etnografa Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie dokonała podsumowania oraz oceny przedstawionych prac. W tegorocznej XVI edycji konkursu wzięło udział 117 twórców z naszego regionu przedstawiając blisko 500 prac z dziedziny rzeźby, malarstwa na szkle i płótnie, haftu, plecionkarstwa, ceramiki i tkactwa. Ponadto w konkursie po raz pierwszy pojawiła się kategoria: pamiątka regionalna, która nawiązywać ma do nowopowstałego oddziału Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie.

Tegoroczna edycja Konkursu pokazała, że niegasnącym zainteresowaniem wśród twórców cieszy się haft (36 osób), malarstwo sztalugowe (34 osoby) i rzeźba (20 osób). Nieliczną grupę reprezentowały osoby zajmujące się tkactwem (1 osoba), plecionkarstwem (5 osób) czy malarstwem na szkle (4 osoby).

Wystawa adresowana jest do wszystkich, i tych co lubią tworzyć w domowym zaciszu i dla tych , którzy szukają inspiracji do zagospodarowania wolnego czasu.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze