Foka szara w usteckim porcie

20 listopada 2013r. | Drukuj

W usteckim porcie ku zadowoleniu ekologów i mieszkańców zadomowiła się foka szara. Zwierze nie zważając na kutry i łodzie rybackie poluje w porcie na trocie i łososie, które płyną z morza w górę rzeki na tarło.

[youtube_sc url=http://youtu.be/OIv9GKar7mQ]

To jeden z filmów nakręconych przez turystów bardzo zaskoczonych widokiem foki szarej baraszkującej w usteckim porcie. Zwierzę w pogodni za łososiami i trociami, które płyną w górę rzeki na tarło na dobre zadomowiło się w kanale portowym.

– Foka czuje się porcie bardzo swobodnie. Pływa, odpoczywa i  cały czas je ryby – mówi Katarzyna Odrowska z Błękitnego Patrolu WWF.

Z obserwacji wolontariuszy Błękitnego Patolu wynika, że żerujący w porcie ssak to dorosły samiec foki szarej ważący około 150 kilogramów. Choć foka pochłania olbrzymie ilości ryb. Usteccy rybacy nie muszą się obawiać o swoje połowy. Jest bowiem bardzo mało prawdopodobne, aby w porcie pojawiły się kolejne foki.

– Foki poruszają się w Bałtyku w pojedynkę. Cały czas poszukują pożywienia. Gdy znajdują odpowiednie miejsce żerują w nim przez kilka tygodni lub miesięcy, dopóki maja łatwy dostęp po pokarmu. Tak też będzie z ustecką foką. Gdy skończy się tarło ryb łososiowatych i ryb nie będzie już w kanale portowym, foka prawdopodobnie odpłynie w inne miejsce – wyjaśnia Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.

Foka znalazła sobie bezpieczne schronienie na rurze refulacyjnej kilkaset metrów od brzegu. Ekolodzy ostrzegają jednak wszystkich, aby nie zbliżać się do foki, gdy pojawi się na plaży.

– Wbrew pozorom foka jest bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem. Do tego jest bardzo szybka i potrafi swoimi kłami boleśnie zranić potencjalnego napastnika – a za takiego będzie uważać człowieka, który zakłóca jej spokój na plaży. W żadnym wypadku nie należy więc podchodzić do foki odpoczywającej na plaży, a tym bardziej przepędzać jej do wody – dodaje Katarzyna Odrowska.

Choć w naszym kraju foki szare wciąż budzą sensację na Skandynawskim wybrzeżu Bałtyku  jest ich tak dużo, że prowadzony jest nawet ich odstrzał. W Bałtyku żyje około 24 tysięcy fok szarych.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze