Foka szara w usteckim porcie

20 listopada 2013r. | Drukuj

W usteckim porcie ku zadowoleniu ekologów i mieszkańców zadomowiła się foka szara. Zwierze nie zważając na kutry i łodzie rybackie poluje w porcie na trocie i łososie, które płyną z morza w górę rzeki na tarło.

[youtube_sc url=http://youtu.be/OIv9GKar7mQ]

To jeden z filmów nakręconych przez turystów bardzo zaskoczonych widokiem foki szarej baraszkującej w usteckim porcie. Zwierzę w pogodni za łososiami i trociami, które płyną w górę rzeki na tarło na dobre zadomowiło się w kanale portowym.

– Foka czuje się porcie bardzo swobodnie. Pływa, odpoczywa i  cały czas je ryby – mówi Katarzyna Odrowska z Błękitnego Patrolu WWF.

Z obserwacji wolontariuszy Błękitnego Patolu wynika, że żerujący w porcie ssak to dorosły samiec foki szarej ważący około 150 kilogramów. Choć foka pochłania olbrzymie ilości ryb. Usteccy rybacy nie muszą się obawiać o swoje połowy. Jest bowiem bardzo mało prawdopodobne, aby w porcie pojawiły się kolejne foki.

– Foki poruszają się w Bałtyku w pojedynkę. Cały czas poszukują pożywienia. Gdy znajdują odpowiednie miejsce żerują w nim przez kilka tygodni lub miesięcy, dopóki maja łatwy dostęp po pokarmu. Tak też będzie z ustecką foką. Gdy skończy się tarło ryb łososiowatych i ryb nie będzie już w kanale portowym, foka prawdopodobnie odpłynie w inne miejsce – wyjaśnia Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.

Foka znalazła sobie bezpieczne schronienie na rurze refulacyjnej kilkaset metrów od brzegu. Ekolodzy ostrzegają jednak wszystkich, aby nie zbliżać się do foki, gdy pojawi się na plaży.

– Wbrew pozorom foka jest bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem. Do tego jest bardzo szybka i potrafi swoimi kłami boleśnie zranić potencjalnego napastnika – a za takiego będzie uważać człowieka, który zakłóca jej spokój na plaży. W żadnym wypadku nie należy więc podchodzić do foki odpoczywającej na plaży, a tym bardziej przepędzać jej do wody – dodaje Katarzyna Odrowska.

Choć w naszym kraju foki szare wciąż budzą sensację na Skandynawskim wybrzeżu Bałtyku  jest ich tak dużo, że prowadzony jest nawet ich odstrzał. W Bałtyku żyje około 24 tysięcy fok szarych.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze