Zaduszki Literackie pamięci Leszka Bakuły

15 listopada 2013r. | Drukuj

Związek Literatów Polskich Oddział w Słupsku  oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej zapraszają na wieczornicę poświęconą pamięci pisarza i nauczyciela Leszka Bakuły. Spotkanie odbędzie się 20 listopada (środa) o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

fot. MBP Słupsk

fot. MBP Słupsk

Leszek Bakuła (1930 – 1997) – pisarz, nauczyciel. Urodził się w Ostrołęce 4 grudnia 1930 roku w rodzinie robotniczej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i eksternistycznie filozofię u Leszka Kołakowskiego, słynnego filozofa. Od 1958 roku mieszkał w Ustce. W Słupsku pracował jako nauczyciel.

W 1968 roku zadebiutował tomem wierszy „Leluje”. Trzy lata później zadebiutował jako pisarz – jest autorem powieści „Czerwony Bór”. W tym samym roku, 1971, ukazał się jego zbiór opowiadań „Wydmuchrzyca”. W następnych latach ukazały się kolejne tomiki jego poezji: „Połów horyzontu”(1972) i „Kontrapunkt” (1977). Powieści „Czerwony bór”(1971), „Czarny bór”(1974) i „Biały bór” (1977) doczekały się wznowienia w roku 1980 jako trylogia. Jest też znany jako autor poezji „Rzecz polska” (1989), poematu „Golgota”(1993) i wyboru wierszy „Ziemia i morze” (1995) oraz jako autor powieści „Wizna” (1981) i zbioru opowiadań „Wyśniło się” (1988).  W jego dorobku znajdują się liczne publikacje w almanachach, encyklopediach i w prasie.

Leszek Bakuła zmarł w roku 1997 po drugiej chorobie. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Ustce, gdzie od 2004 roku jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Leszka Bakuły.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze