W Szymbarku sprawdzali znajomość zasad pisowni języka kaszubskiego

12 listopada 2013r. | Drukuj

9 listopada w Szymbarku odbyło się XII Dyktando Kaszubskie. Przystąpiło do niego 200 osób, które sprawdzały swoją znajomość zasad pisowni kaszubskiej.

kaszubi.pl

kaszubi.pl

Dyktando Kaszubskie organizowane od dwunastu lat, w tym roku odbyło się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku.  Udział w nim wzięło 200 chętnych w pięciu kategoriach: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego. Tematem tegorocznego dyktanda był kaszubski krajobraz.

Konkurs odbył się w dwóch etapach. Pierwszy wyłonił 37 finalistów, którzy następnie, podczas II etapu, stanęli do walki o pierwsze miejsca w swoich kategoriach.

Najwięcej emocji wzbudziła, jak zawsze, rywalizacja profesjonalistów i nauczycieli. W tym roku tytuł Méstra Kaszëbsczégò Pisënkù w tej kategorii zdobyła Maria Krauze, nauczycielka kaszubskiego w Zespołe Szkół w Pomieczynie, która do Szymbarku przybyła wraz z podopiecznymi.

W kategorii uczniów szkół podstawowych najlepsza była Paulina Fopke, szkół gimnazjalnych Rober Wenta, a szkół ponadgimnazjalnych Gracjana Potrykus. W kategorii dorosłych pierwsze miejsce zajęła Alicja Szopińska.

Nagrodę specjalną za estetykę pisowni, przyznaną przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego, otrzymała Weronika Kolke.

W przerwach uczestnicy Dyktanda zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu oraz pojechali na wieżę widokową na Wieżycy.


Opublikowano w: PublicystykaRegionWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz