W Lęborku powstała Młodzieżowa Rada Miasta

26 października 2013r. | Drukuj

Młodzi lęborczanie chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich mieście. Dlatego, na ostatniej sesji Rady Miasta w Lęborku została powołana Młodzieżowa Rada Miasta. W głosowaniu zaakceptowano jej statut i obie strony, młodzi i starsi radni miasta, zadeklarowały, że liczą na owocną współpracę.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Skład rady to 21 młodych osób z lęborskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Oddelegowani do tej funkcji zostaną przedstawiciele samorządów uczniowskich. Mają już pomysł, na zaangażowanie swoich kolegów do działania. W lęborskich szkołach zostaną postawione skrzynki, do których uczniowie będą mogli wrzucać kartki z pomysłami. Zostaną one przedyskutowane podczas obrad Młodzieżowej Rady Miasta.

– Liczymy na współpracę z Radą Miasta w Lęborku, a także z Radą Powiatu Lęborskiego, bo nie chcielibyśmy naszych działań ograniczać tylko do miasta – mówi Michał Jastrząbek, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń LO nr 1.

Inicjatorem utworzenia MRM jest Stowarzyszenie Eduq z Lęborka. Społecznym opiekunem został wyznaczony Michał Sałata. – Do tej pory sprawy młodzieży były często bagatelizowane. Teraz mam nadzieję, że wszystko się zmieni, a młodzież właściwie wykorzysta swoje uprawnienia, aby zmieniać nasze miasto na lepsze – mówi Michał Sałata.

Młodzi radni będą obradować w sali rajców, która znajduje się w lęborskim magistracie. To tam będą zapadać propozycje dotyczące spraw i w interesie młodzieży. Rada nie będzie miała charakteru decyzyjnego, jednak jej zdanie będzie brane pod uwagę podczas podejmowania uchwał przez radnych miejskich. Będzie zatem organem opiniodawczym.

Kadencja młodych radnych będzie trwała 2 lata. Główną funkcją rady będzie rozwijanie poczucia społeczeństwa obywatelskiego pośród lokalnej społeczności, organizowanie eventów, debat politycznych czy konferencji naukowych.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz