Wydobędą wrak bombowca z dna Bałtyku

22 października 2013r. | Drukuj

Polscy badacze chcą wydobyć z dna Bałtyku unikatowy wrak samolotu. Amerykański bombowiec Douglas A-20 spoczywa morzu od prawie 70 lat, zaledwie 4 kilometry od brzegu.

Fot. Centralne Muzeum Morskie

Fot. Centralne Muzeum Morskie

Polscy badacze chcą wydobyć z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca Douglas A-20. To 13. zachowany na świecie egzemplarz tego samolotu, a trzeci w Europie. Na wrak natrafił na początku lipca podczas prac pomiarowych Instytut Morski w Gdańsku. Leży on na głębokości 15 metrów, w odległości czterech kilometrów od brzegu.

– Z oględzin i zdjęć wynika, że wrak samolotu jest dobrze zachowany. Brakuje mu wprawdzie części ogonowej, ale ma tylne stanowisko strzelca, obydwa skrzydła, dwa silniki i śmigła – wyjaśnia  Benedykt Hac, kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku.

Pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą przez tydzień badać wrak. Prace rozpoczną się we wtorek. Potem za pomocą dźwigu zamontowanego na statku należącym do Instytutu Morskiego wydobędą samolot na powierzchnię i przetransportują do Gdańska.  Następnie będzie on przetransportowany drogą lądową do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Amerykański bombowiec typu Douglas A-20 jest unikalnym zabytkiem w skali światowej. Łącznie zbudowano 7478 sztuk tych samolotów, ale na świecie zachowało się ich jedynie dwanaście.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze