Wspólnie przygotują spis miejsc pamięci na Pomorzu

17 października 2013r. | Drukuj

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone kondycji miejsc pamięci narodowej w województwie pomorskim. Do dyskusji wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zaprosił m.in. przedstawicieli uczelni wyższych, muzeów oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W posiedzeniu uczestniczyli również Pomorski Kurator Oświaty i Pomorski Konserwator Zabytków.

fot. SzmonZ

fot. SzmonZ

Podkreślano, że na terenie naszego województwa znajduje się wiele niezewidencjonowanych miejsc pamięci. Często są to zapomniane i niszczejące pomniki, mogiły czy tablice upamiętniające ważne historyczne wydarzenia. Ludzie, którzy dbali o te miejsca i pielęgnowali pamięć o związanych z nimi wydarzeniach powoli odchodzą. Problemem warto zainteresować więc ludzi młodych, miłośników historii.

Wojewoda poinformował, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie ewidencji takich miejsc. O pomoc w jej przygotowaniu zwrócił się do uczestników spotkania. Ich wykaz, wraz z opisami mógłby w przyszłości być publikowany na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i na bieżąco uaktualniany.

Wojewoda Ryszard Stachurski zwracał uwagę, że do opieki nad miejscami pamięci warto zachęcać młodzież szkolną oraz środowiska akademickie. Podczas lekcji historii nauczyciele powinni mówić również o wydarzeniach, które rozgrywały się w najbliższej okolicy.

O tym, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży świadczy choćby liczba zgłoszeń do realizowanego przez Wojewodę Pomorskiego konkursu „Miejsce pamięci narodowej w mojej gminie”. Chęć udziału w konkursie zadeklarowało do tej pory 230 uczniów z 31 pomorskich gimnazjów. Termin nadsyłania prac mija 25 października. Aby znaleźć się w finale uczniowie powinni przygotować atrakcyjne opracowanie historyczne dotyczące miejsca, czy wydarzenia. Komisja konkursowa ma jednak nadzieję, że uczestnicy dołączą plik ciekawostek, a może dotrą do świadków danego wydarzenia, twórców, inicjatorów, historyków, słowem tych którzy materiał wzbogacą o nieznane jeszcze fakty. Zwycięzców konkursu poznamy 11 listopada br.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz