Adamowicz o swoich oświadczeniach: Pomyliłem się kilka razy

11 października 2013r. | Drukuj

Prezydent Gdańska przyznał, że „przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek”. Prokuratura w Poznaniu otrzymała zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa w związku z jego oświadczeniami majątkowymi.

– Do dnia dzisiejszego nie dostałem żadnego oficjalnego powiadomienia o etapie, na którym znajduje się w tej chwili postępowanie prowadzone przez CBA – powiedział Paweł Adamowicz. – Mogę jedynie oświadczyć, że jakiejkolwiek ewentualne zarzuty, które pozostawiono do wyjaśnienia prokuraturze, nie mają charakteru czynu karalnego, przestępstwa czy korupcji – zaznaczył prezydent.

Gdańska delegatura CBA postępowanie prowadziła od października 2012 do września 2013. Postępowanie miało na celu weryfikację oświadczeń majątkowych prezydenta i jego żony z ostatnich 10 lat. W toku postępowania państwo Adamowicz przedstawili wszelkie możliwe dokumenty, oraz udzielili szczegółowych wyjaśnień. Udzielili również stosownych pełnomocnictw, dzięki którym CBA mogło sprawdzić wszystkie instytucje finansowe w Polsce. Funkcjonariusze dokonali drobiazgowej kontroli wszelkich spraw majątkowych począwszy od aktów notarialnych, aż po najdrobniejsze rachunki za usługi.

Adamowicz przyznał, że „przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek”. Jako przykłady wymienił nieumieszczenie w oświadczeniu jednego z posiadanych mieszkań oraz niższy wpływ z wynajmu mieszkań, niż faktycznie uzyskał z tego tytułu. – Przepisując z jednego dokumentu na drugi, po prostu pomyliłem się – powiedział.

Poinformował, że podał także nieprawdziwą wartość funduszy inwestycyjnych, tłumacząc to tym, że oświadczenia majątkowe wypełnia się w kwietniu, ale stan musi dotyczyć grudnia poprzedniego roku.

– Pomyliłem się kilka razy, ale czy to powód, by odciąć komuś głowę? – pytał. – To były naturalne pomyłki, które mogły się przytrafić każdemu – stwierdził. Adamowicz odmówił podania na konferencji szczegółów dotyczących pomyłek. – Nie chcę rozmawiać z prokuratorem za pośrednictwem mediów – oświadczył.

– Nie jest tajemnicą, że od lat zarobione pieniądze inwestuję nabywając nieruchomości lokalowe. Ale nie jest też tajemnicą, że ich zakup wiąże się z kredytami zaciągniętymi we frankach. W sumie nasze zobowiązania wobec banków wynoszą dziś blisko 1,3 mln zł – powiedział prezydent.

Paweł Adamowicz podkreślił również, że nie ma żadnych zastrzeżeń do postępowania kontrolnego CBA i do pracy funkcjonariuszy. Jego zdaniem postępowanie przekazane zostało prokuraturze, gdyż zgodnie z prawem CBA ma jedynie 9 miesięcy na kontrolę.

– W tym czasie nie da się wszystkiego szczegółowo zweryfikować. Zwłaszcza, że w czasie postępowania wraz z małżonką składaliśmy również dodatkowe wnioski dowodowe.Myślę, że zwyczajnie zabrakło czasu i teraz prokuratura będzie miała za zadnie to wszystko dokończyć. Rozumiem to i jestem do dyspozycji – powiedział prezydent Gdańska.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze