Prawie dwa metry obwodu i 150 kg wagi. Największa dynia na Pomorzu

10 października 2013r. | Drukuj

Ma 192 centymetry w obwodzie i waży blisko 150 kilogramów. To wymiary największej na Pomorzu dyni, która wyrosła we wsi Stowięcino w gminie Główczyce.

fot. GK

fot. GK

Olbrzymią dynię wyhodował Stanisław Kopyś ze wsi Stowięcino. Aby wywieźć dynię z przydomowego ogródka  ważące blisko 150 kilogramów warzywo musiało wkładać do taczki aż trzech mężczyzn. Pan Stanisław początkowo posadził nasiona dyni w doniczce. Gdy po kilkunastu dniach roślina nie mieściła się już w domu na parapecie, trafiła do ogrodu. Tam rozkwitła na dobre.

– Ziemie w ogrodzie nawoziłem obornikiem. Grządki z dyniami bardzo obwicie podlewałem wodą. Myślę, że tu tkwi tajemnica sukcesu – mówi Stanisław Kopyś, właściciel olbrzymiej dyni.

Dynia ma 192 centymetry w obwodzie i waży prawie 150 kilogramów. Pan Stanisław postanowił chwalić się dynią nie tylko w gronie rodzinnym. Wyeksponował warzywo tuż przy głównej drodze prowadzącej przez całą wieś. W mgnieniu oka dynia stała się największą wiejską atrakcją.

fot. GK

fot. GK

– Każdy kto przechodzi lub przejeżdża przez naszą wieś zwraca na dynie uwagę. Ludzie robią sobie z nią zdjęcia. Rodzice sadzają też małe dzieci na dyni. Te zdjęcia są najzabawniejsze, bo dynia jest często kilka razy większa od dzieciaczków – śmieje się Ewa Piepka, sołtys Stowięcina.

Pan Stanisław postawił sobie za punkt honoru wyhodować w przyszłym roku jeszcze większą dynię. Ma nadzieję, że uda mu się tego dokonać dzięki nasionom z dyni giganta. Choć w domu Pana Stanisława dynię przyrządza się na wiele sposobów, olbrzymia dynia nie zostanie jednak zjedzona. Już wkrótce będzie największą wiejską ozdobą Halloween.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze