Król zwierząt powróci nad Motławę. Powstanie lwiarnia w gdańskim ZOO

11 października 2013r. | Drukuj

Gdański Ogród Zoologiczny doczeka się lwiarni i do Oliwy wróci król zwierząt – herbowy symbol grodu nad Motławą. Gdańskie ZOO ogłosiło przetarg na budowę lwiarni. Koperty w przetargu zostaną otwarte 21 października.

mat. prasowe

mat. prasowe

Jeśli pojawią się oferenci, budowa tego niezwykłego w swojej bryle  i największego w polskich ogrodach zoologicznych obiektu, może ruszyć jeszcze w listopadzie, a zakończyć się w październiku 2014 roku.

– Przeznaczona kwota dotyczy budowy pawilonu dla zwierząt do już wybudowanego wybiegu. Całość zlokalizowana jest w nowej części ogrodu na powierzchni 2 hektarów. Będzie to największa budowla – tego typu – w polskich ogrodach zoologicznych i na pewno jedna z najciekawszych i największych w europejskich ZOO – podkreśla Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego „Wybrzeża”.

Lwy będą miały w Gdańsku iście królewskie warunki. Ich pawilon będzie bardzo podobny do zrealizowanego już w oliwskim ZOO Pawilonu Żyraf. Choć ze względu za specyfikę zwierząt, będzie od niego o połowę niższy.

– Na dachu pawilonu przewidujemy  kompozycje roślinną, a sam obiekt będzie udostępniony zwiedzającym przez cały rok, tak aby podziwiać te zwierzęta w okresie zimowym, lub podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych – dodaje Michał Targowski.

Wewnątrz pawilonu nie przewiduje się krat i klatek. Lwy będą widoczne na specjalnych półkach skalnych i będą oddzielone od publiczności bezpieczną fosą. W pawilonie znajdą miejsca też pomieszczenia dla małych kotów drapieżnych. Pawilon i wybieg będą monitorowane.

Lwy opuściły Gdańsk kilkanaście lat temu.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz