Zmarł prof. Andrzej Zbierski. Wybitny archeolog i honorowy obywatel Gdańska

08 października 2013r. | Drukuj

W wieku 87 lat zmarł prof. Andrzej Zbierski, wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i zarazem honorowy obywatel miasta. Profesor zmarł po długiej chorobie.

fot. www.gdansk.pl

fot. www.gdansk.pl

O śmierci profesora poinformowała specjalistka ds. promocji Centralnego Muzeum Morskiego Anna Kowalczyk. Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak wyjaśnił, że archeolog zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek po długiej chorobie.

Wywiad z profesorem Zbierskim przeprowadziła dziennikarka Gazety Kaszubskiej Milena Misztal. W opublikowanym na portalu tekście, profesor opowiadał o odkryciu grobu rodzinnego Jana Heweliusza.

Przeczytaj: Odkrycie grobu rodzinnego Heweliusza. Wywiad z prof. Andrzejem Zbierskim >>

Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Był synem Dominika Zbierskiego, legionisty Piłsudskiego w I Brygadzie, senatora II RP rozstrzelanego przez gestapo.

Studia rozpoczął w latach 1945 – 1948 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1962 w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN obronił doktorat.

Był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945 – 1946 był łącznikiem I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Warszyca. Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie, nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i w więzieniu. Po wojnie współpracownik m.in. Aleksandra Kamińskiego i Tomasza Strzembosza, inicjator powołania po 1989 roku Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Wiceprezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK i członek Zarządu Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

W latach 1950 – 1954 pracował jako asystent, później jako adiunkt w Kierownictwie Badań nad Początkami Państwa Polskiego. W latach 1955 – 1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, wcześniej w Instytucie Historii Kultury Materialnej. W latach 1991 – 2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Udzielał się także jako profesor: w latach 1994 – 2003 w Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu, a także nauczyciel akademicki na uniwersytetach w Warszawie i Łodzi. Wykłady z pogranicza archeologii i historii prowadził również w Lublinie na KUL i UMCS, a za granicą w Berlinie, Bukareszcie, Jassach, Kolonii i Kopenhadze.

W ramach współpracy międzynarodowej muzeów prowadził wykłady w muzeach w Hamburgu, Paryżu, Kotce, Roskilde, Karlskronie, Petersburgu, Sasnitz, Londynie, Rydze, Lizbonie, Wilhelmshaven. Współpracował z Hansischer Arbeitsgemeinschaft i brał udział w konferencjach w Greifswaldzie, Rostocku, Neubrandenburgu i Muehlhausen.

Współpracował z docentem Nylenem, budowniczym repliki łodzi waregskiej z XI wieku, tym samym, który odbył rejs z Gotlandii, Wisłą przez Gdańsk, a następnie do Morza Czarnego. Z tych inspiracji zrodził się pomysł profesora Zbierskiego budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 roku, która uświetniła uroczystości tysiąclecia Gdańska.

Szczególną rangę ma odkrycie i zbadanie grobu astronoma Jana Heweliusza i jego rodziny z lat 1657 – 1707 w kościele św. Katarzyny. W 1992 roku stwierdził, że masowy grób przy dawnym lotnisku na Zaspie kryje rozstrzelanych przez SS w październiku 1939 roku polskich pocztowców. W latach 1965 -1972 kierował budową siedziby Gdańskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Grodzkiej 12, zaś w latach 1991 – 1999 jako dyrektor kierował zakończeniem rozbudowy siedziby Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W latach 1966 – 1976 wiceprzewodniczący Sekcji Nauk Społecznych Komitetu Badań Morza PAN; 1976 – 2002 – członek Prezydium Rady Towarzystw Naukowych PAN. Od 2006 członek Komisji Archeologicznej Oddziału PAN w Poznaniu, członek International Council of Museums, od 1992 współpracował z UNESCO. Po wydarzeniach w sierpniu 1980 roku aktywny działacz Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w PAN, współzałożyciel Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja. Wieloletni przyjaciel Lecha Bądkowskiego.

W 1987 r. podczas pamiętnej Mszy na gdańskiej Zaspie, wręczył Janowi Pawłowi II oprawioną w białą skórę „Historię Gdańska”. Andrzej Zbierski był radnym Miasta Gdańska w pierwszej kadencji, do roku 1994.

Laureat wielu nagród, m.in. Prezydenta Miasta Gdańska (1990, 2000), Jerzego Stankiewicza (2006). Otrzymał liczne odznaczenia m.in: Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Kawalerski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej (Londyn), Medal Wojska Polskiego (3-krotnie: Londyn), Medal „Pro Memoria”, „Gloria Artis”, Medal Mściwoja II, medal „Za zasługi dla Ziemi Gdańskiej” oraz medal „Za zasługi dla Gdańska”.


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz