LOTOS Petrobaltic szuka gazu na Bałtyku

08 października 2013r. | Drukuj

Spółka LOTOS Petrobaltic rozpoczęła badania poszukiwawcze gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim w pobliżu słupskiego wybrzeża. 

lotos.pl

lotos.pl

Statek badawczy „Polar Duke” rozpoczął badania sejsmiczne 3D na obszarze koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej Gaz Południe, która należy do spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Na koncesji tej znajdują się akumulacje gazu ziemnego B21 i B16, potwierdzone otworami poszukiwawczymi. Celem badań jest dokładne rozpoznanie tych obiektów, w stopniu pozwalającym na zaplanowanie kolejnych otworów i udokumentowanie zasobów.

– Dzięki tym badaniom zdobędziemy pełniejszą wiedzę na temat potencjalnych zasobów węglowodorów na obszarze naszych koncesji – mówi Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań w LOTOS Petrobalticu.

Jak podkreśla Zbigniew Paszkowicz, szef segmentu poszukiwań i wydobycia Grupy Kapitałowej LOTOS, prezes Zarządu LOTOS Petrobalticu. – To priorytetowy obszar w strategii rozwoju LOTOSU do roku 2015. W ramach programu „Efektywność i Rozwój” głównym obszarem działań spółki LOTOS Petrobaltic będzie Morze Bałtyckie. Chcemy w pełni wykorzystać jego potencjał i zasoby węglowodorów, które znajdują się pod dnem morza w polskiej strefie ekonomicznej.

Po zakończeniu prac na koncesji Gaz Południe statek „Polar Duke” przepłynie na koncesję Gaz Północ, gdzie wykona badania sejsmiczne 3D na gazowych złożach B4 i B6 należących do Baltic Gas – spółki LOTOS Petrobalticu i CalEnergy Resources Poland. Celem badań jest jeszcze dokładniejsze rozpoznanie zasobów tych złóż, co umożliwi wykonanie otworów eksploatacyjnych w optymalnych lokalizacjach. Łączna powierzchnia badań sejsmicznych na koncesjach Gaz Południe i Gaz Północ wynosi 490 km².

Jeszcze w tym roku na zlecenie LOTOS Petrobaltic zostaną przeprowadzone również badania sejsmiczne obiektów perspektywicznych położonych na obszarze koncesji Łeba i Rozewie, oraz Sambia Wschód i Sambia Zachód.  Zakres prac obejmie łącznie 383 km² sejsmiki 3D i 400 km² sejsmiki 2D.

LOTOS Petrobaltic prowadzi także intensywne prace związane z zagospodarowaniem bałtyckiego złoża ropy B8. Pierwsza ropa ma popłynąć z centrum produkcyjnego na tym złożu w roku 2015.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze