Ustawiali przetargi w w wojsku. Grozi im 10 lat

19 września 2013r. | Drukuj

Grupę przestępczą działającą na terenie jednostki wojskowej w Malborku rozbili policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej. Łącznie zatrzymano 8 osób odpowiedzialnych za ustawianie przetargów w jednostce w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Zatrzymanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

fot. policja.pl

fot. policja.pl

Wczoraj nad ranem 130 policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wkroczyło do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. W sumie przeszukali ponad 40 budynków. Zabezpieczyli szereg dokumentów, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne.

Od ponad półtora roku policjanci z Malborka wspólnie z policjantami z komendy wojewódzkiej w Gdańsku oraz żołnierzami Żandarmerii Wojskowej z Elbląga rozpracowywali działanie zorganizowanej grupy przestępczej. Z zebranych do tej pory informacji wynika, że część z jej członków to żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych w jednostce, reszta to przedstawiciele firmy ochraniającej jednostkę.

Jak wynika z informacji zebranych przez policjantów i żandarmów członkowie grupy ustawili przetarg związany z ochroną obiektów jednostki. Zapisy w zamówieniu publicznym były tak skonstruowane, by wygrała je konkretna firma. Dzięki temu zamówienie warte blisko 7 milionów złotych otrzymała firma, która nie spełniała odpowiednich standardów. Tym samym jednostka nie była w odpowiedni sposób chroniona.

W zamian za przymykanie oka w trakcie kontroli, przedstawiciele firmy m.in. przekazywali korzyści majątkowe, a także zatrudniali w niej członków rodzin wojskowych odpowiedzialnych za nadzór nad firmą. Tym samym przez blisko dwa lata wojsko płaciło firmie za usługi, których ta de facto nie wykonywała lub wykonywała w znacznie ograniczonym zakresie.

Wojskowym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Usłyszeli m.in. zarzuty dotyczące udziału w grupie przestępczej oraz przyjmowania łapówek. Przedstawicielom firmy grozi do 8 lat więzienia za wręczanie łapówek oraz udział w grupie przestępczej.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze