Samolot z czasów II wojny światowej wydobędą z dna Bałtyku

04 września 2013r. | Drukuj

W październiku ma dojść do wydobycia z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca z czasów II wojny światowej. Znalazcą obiektu jest Instytut Morski w Gdańsku. 

wikipedia.org

wikipedia.org

Lekki bombowiec Douglas A-20 został znaleziony w polskich wodach terytorialnych na początku lipca, podczas rutynowych badań pomiarowych – ogłosił podczas konferencji prasowej w Gdańsku 31 sierpnia minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Douglas A-20 jest dziś wyjątkowym  zabytkiem. Łącznie zbudowano 7478 sztuk tych samolotów. Na świecie zachowało się ich jedynie 12. Egzemplarz odnaleziony w Bałtyku jest trzynastym. Znalezisko tego typu ma ogromne znaczenie dla polskich zbiorów muzealnych.

Znalazcą obiektu jest Instytut Morski w Gdańsku. Wydobycie wraku oraz transport do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, jako pierwsza tego typu operacja w Polsce będą zrealizowane przez krakowskie Muzeum we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Operacja finansowana jest głównie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Ze wstępnych oględzin i zdjęć wykonanych przez robota wodnego wynika, że wrak samolotu jest dobrze zachowany: brakuje mu wprawdzie części ogonowej, ale ma tylne stanowisko strzelca, obydwa skrzydła, dwa silniki i śmigła” – wyjaśnił kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku Benedykt Hac.

Wrak po przetransportowaniu do Krakowa będzie poddany dalszym badaniom, które pozwolą ustalić dokładniejsze pochodzenie samolotu.

Lekki bombowiec Douglas A-20 produkcji Douglas Aircraft Company był w początkowej fazie wojny podstawowym bombowcem armii USA, zamawiany także przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii oraz Francji. W 1942 zastąpiony przez nowsze konstrukcje. Od roku 1942 był wykorzystywany także przez lotnictwo sowieckie.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz