Dożynki gminne w Cewicach. Mieszkańcy świętowali obfite zbiory

03 września 2013r. | Drukuj

W Cewicach odbyło się tradycyjne święto plonów. Impreza zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury uraz Urząd Gminy licznie zgromadziła mieszkańców w amfiteatrze przy GCK. Lokalni rolnicy podkreślali, że ten rok był dla nich bardzo udany.

fot. GCK Cewice

fot. GCK Cewice

Święto Ziemi i Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą św. w Kościele Parafialnym w Cewicach, skąd korowód przemaszerował na plac dożynkowy. Tuż po przybyciu na plac rozpoczęły się uroczystości obrzędowe – przywitanie gości przez włodarzy, przemówienia oraz dzielenie się chlebem. Tradycyjnie podczas dożynek wybrano najładniejszy wieniec dożynkowy – zwyciężył wieniec wykonany przez sołectwo Maszewo Lęborskie. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły – Mareszki oraz Chór Gminy Cewice.

Tuż po godz. 16 rozpoczął się VIII Dożynkowy Turniej Sołectw – który przysporzył mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Do rywalizacji zgłosiło się pięć sołectw z terenu gminy (Bukowina, Cewice, Oskowo, Maszewo Lęborskie, Siemirowice Osiedle). Zawodnicy zmierzyli się w konkurencjach artystycznych i sprawnościowych – m.in. „bieg farmera”, „rzut snopkiem siana”, „pijany ze szczęścia”. Wszyscy mieszkańcy bardzo aktywnie zaangażowali się w doping swoim sołectwom – były zagrzewające do walki, okrzyki, transparenty i piosenki. Po podliczeniu punktacji najlepsze okazało się Sołectwo Cewice.

Po części sportowej i ogłoszeniu wyników na scenie pojawił się zespół SYNKOPA. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Galeria

fot. GCK Cewice


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze