Mieszkańcy Łebienia: gaz łupkowy to dla nas szansa

29 sierpnia 2013r. | Drukuj

Mała podlęborska wieś Łebień jest pierwszym w Europie miejscem gdzie rozpoczęto wydobywanie gazu łupkowego. Choć trudno jeszcze mówić o wydobyciu na skalę przemysłową, mieszkańcy Łebienia oraz gminy wiążą z wydobyciem wielkie nadzieje.

fot. GK

fot. GK

Widoczny przez całą dobę płomień to najlepszy dowód na to, że w Łebieniu udało się uwolnić gaz z łupków. Na razie w ciągu doby wydobywa się z odwiertu około 8 tysięcy metrów sześciennych gazu. Choć z punktu widzenia indywidualnych odbiorców wielkość wydaje się ogromna. Na razie nie można jeszcze mówić o wydobyciu na skalę przemysłową. Łebień jest jednak pierwszym w Europie miejscem, gdzie wydobywa się gaz łupkowy w tak dużej ilości. Wójt gminy Nowa Wieś Lęborska na terenie, której zbudowano wiertnię nie ukrywa, że wszyscy wiążą z gazem ogromne nadzieje.

– Wierzę, że gaz łupkowy przyniesie gminie ogromne korzyści finansowe. Teraz wszystko zależy nie tylko od inwestorów ale także od rządu, który musi jak najszybciej przygotować ustawy, które umożliwią czerpanie korzyści z Łupków samorządom – mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Dla biednej po pegeerowskiej wioski rozpoczęcie wydobycia gazu łupowego jest niczym wygrana w bingo. Joanna i Krzysztof Jeka bezskutecznie poszukują pracy w Łebieniu już od wielu miesięcy. Mają nadzieję, że wiertnia odmieni nie tylko ich życie, ale także wielu mieszkańców wioski.

– Mamy nadzieję, że powstaną nowe miejsca pracy. Teraz nie ma jej wcale – mówi Joanna Jeka, mieszkanka Łebienia.

– W naszym regionie nie spotkałem osoby, która sprzeciwiałaby się wydobywaniu gazu łupkowego. Wszyscy wierzymy, że wreszcie doczekamy się jego wydobywania na wielką skalę – dodaje Zbigniew Bortacki, mieszkaniec Łebienia.

– Mam nadzieję, że dzięki łupkom gmina wreszcie wyremontuje nam drogi i chodniki, które są w fatalnym stanie – zauważa Ewa Krefta, mieszkanka Łebienia.

Choć ani gmina, ani mieszkańcy na gazie jeszcze nie zarabiają. Wiertnia stała się już atrakcją turystyczną.

– Odkąd stanęła wiertnia do wioski szczególnie latem przyjeżdża wielu turystów. Wszyscy pytają o  jedno. Jak dojechać do wiertni? Ludzie robią sobie zdjęcia na jej tle i wysyłają znajomym – opisuje Krzysztof Jeka, mieszkaniec Łebienia.

Wydobycie gazu łupkowego na skalę przemysłową rozpocznie się Łebieniu najwcześniej w 2015 roku. Jak wynika z badań geologicznych Polska ma jedne z największych w Europie zasobów gazu łupkowego. Ich wielkość szacowana jest na blisko 800 mld metrów sześciennych. Dla porównania nasz kraj zużywa rocznie około 15 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze