Mieszkańcy Łebienia: gaz łupkowy to dla nas szansa

29 sierpnia 2013r. | Drukuj

Mała podlęborska wieś Łebień jest pierwszym w Europie miejscem gdzie rozpoczęto wydobywanie gazu łupkowego. Choć trudno jeszcze mówić o wydobyciu na skalę przemysłową, mieszkańcy Łebienia oraz gminy wiążą z wydobyciem wielkie nadzieje.

fot. GK

fot. GK

Widoczny przez całą dobę płomień to najlepszy dowód na to, że w Łebieniu udało się uwolnić gaz z łupków. Na razie w ciągu doby wydobywa się z odwiertu około 8 tysięcy metrów sześciennych gazu. Choć z punktu widzenia indywidualnych odbiorców wielkość wydaje się ogromna. Na razie nie można jeszcze mówić o wydobyciu na skalę przemysłową. Łebień jest jednak pierwszym w Europie miejscem, gdzie wydobywa się gaz łupkowy w tak dużej ilości. Wójt gminy Nowa Wieś Lęborska na terenie, której zbudowano wiertnię nie ukrywa, że wszyscy wiążą z gazem ogromne nadzieje.

– Wierzę, że gaz łupkowy przyniesie gminie ogromne korzyści finansowe. Teraz wszystko zależy nie tylko od inwestorów ale także od rządu, który musi jak najszybciej przygotować ustawy, które umożliwią czerpanie korzyści z Łupków samorządom – mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Dla biednej po pegeerowskiej wioski rozpoczęcie wydobycia gazu łupowego jest niczym wygrana w bingo. Joanna i Krzysztof Jeka bezskutecznie poszukują pracy w Łebieniu już od wielu miesięcy. Mają nadzieję, że wiertnia odmieni nie tylko ich życie, ale także wielu mieszkańców wioski.

– Mamy nadzieję, że powstaną nowe miejsca pracy. Teraz nie ma jej wcale – mówi Joanna Jeka, mieszkanka Łebienia.

– W naszym regionie nie spotkałem osoby, która sprzeciwiałaby się wydobywaniu gazu łupkowego. Wszyscy wierzymy, że wreszcie doczekamy się jego wydobywania na wielką skalę – dodaje Zbigniew Bortacki, mieszkaniec Łebienia.

– Mam nadzieję, że dzięki łupkom gmina wreszcie wyremontuje nam drogi i chodniki, które są w fatalnym stanie – zauważa Ewa Krefta, mieszkanka Łebienia.

Choć ani gmina, ani mieszkańcy na gazie jeszcze nie zarabiają. Wiertnia stała się już atrakcją turystyczną.

– Odkąd stanęła wiertnia do wioski szczególnie latem przyjeżdża wielu turystów. Wszyscy pytają o  jedno. Jak dojechać do wiertni? Ludzie robią sobie zdjęcia na jej tle i wysyłają znajomym – opisuje Krzysztof Jeka, mieszkaniec Łebienia.

Wydobycie gazu łupkowego na skalę przemysłową rozpocznie się Łebieniu najwcześniej w 2015 roku. Jak wynika z badań geologicznych Polska ma jedne z największych w Europie zasobów gazu łupkowego. Ich wielkość szacowana jest na blisko 800 mld metrów sześciennych. Dla porównania nasz kraj zużywa rocznie około 15 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze