Pomorskie Święto Ziół w Swołowie

09 sierpnia 2013r. | Drukuj

Kiermasz ziołowy, pokazy wykorzystywania ziół w kuchni, kosmetyce i medycynie, Msza Święta ze święceniem ziół i koncert Kapeli Brodów – to najważniejsze punkty imprezy plenerowej  z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Impreza odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) w muzeum w Swołowie. Tego dnia w Zagrodzie Albrechta odbędzie się kiermasz zielarski, podczas którego będzie można obejrzeć pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzideł, a także poznać zasady  wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, egzotyczne przyprawy, wyroby pszczelarskie, nauczyć się pleść wianki i układać bukiety oraz spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

O godz. 12.30, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie zostanie odprawiona Msza Święta, podczas której ksiądz poświęci przyniesione do świątyni zioła. Po południu, w muzealnym ogrodzie zagra Kapela Brodów. Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty I  Konkurs na Tradycyjny Bukiet Ziołowy (więcej o konkursie na www.muzeum.swolowo.pl). Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali zabawy ziołowe i konkursy. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Szczegółowy program:

  • 10.00 – nauka rozpoznawania ziół na łące/plecenie wianków, układanie bukietów ziołowych
  • 10.00 – 16.00 – kiermasz ziołowy: pokazy przygotowywania mieszanek ziołowych, kosmetyków na bazie ziół, kadzideł oraz wykorzystywania ziół w kuchni i medycynie; świeże zioła, koła gospodyń wiejskich – stoiska kulinarne, stoisko pszczelarskie, stoisko z przyprawami, stoiska z rękodziełem
  • 11.00-13.00 – ziołowe zabawy dla dzieci: szukanie i wąchanie ziół, tworzenie ziołowych obrazów
  • 12.30 – Msza Święta w kościele Wniebowzięcia NMP w Swołowie, święcenie ziół
  • 14.00 – koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów
  • 14.30 – rozstrzygnięcie I Konkursu na Tradycyjny Bukiet Ziołowy
  • 15.30/16.00 – zakończenie imprezy

Pomorskie Święto Ziół organizowane jest w projekcie Tradycje zielarskie na Pomorzu. Zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce – organizacja warsztatów zielarskich oraz Pomorskiego Święta Ziół w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz