Langa soffan czyli najdłuższa ławka na świecie

08 sierpnia 2013r. | Drukuj

Szwedzkie miasteczko Oskarshamn ma swoją notkę w Księdze Rekordów Guinessa. Na tamtejszym nabrzeżu stoi najdłuższa ławka świata. Liczy 72 metry długości i może pomieścić ponad 150 osób.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

 Siedemnastotysięczne szwedzkie miasteczko Oskarshamn w regionie Smaland od prawie 150 lat posiada nie lada atrakcję – najdłuższą oficjalnie zgłoszoną ławkę na świece. Choć trudno w to uwierzyć, gigantyczna drewniana ławka powstała w 1867 r. i to wcale nie dla pobicia jakiegoś rekordu, lecz dla żon rybaków i marynarzy.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

 Długa ławka zwana przez miejscowych langa soffan, zwrócona jest oczywiście w stronę portu i Cieśniny Kalmarskiej i wyspy Olandia, tak by kobiety mogły wypatrywać swych mężów powracających z morza. Ponoć sto lat temu ławę wydłużono po to właśnie, by pomieściły się na niej wszystkie niewiasty z Oskarshamn. Dziś jest popularną atrakcją turystyczną południowej Skandynawii. Rekord Szwedów chce jednak wkrótce pobić miasto Darłowo. Na deptaku w Darłówku ma bowiem stanąć ławka o długości 100 metrów.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz