Jeże na spacerze. Jest ich coraz więcej w miastach?

29 lipca 2013r. | Drukuj

 – Psy ujadają niemiłosiernie i cała dzielnica nie może w nocy spać, a wszystko przez żerujące po zmroku jeże – skarżą się mieszkańcy Gdyni. Rzeczywiście – zwierząt jest w tym roku sporo i można je zobaczyć każdego wieczora w miejskich ogrodach i na ulicach.

Fot. GK

Fot. GK

Latem jeże, zarówno dorosłe jak i młode wyruszają w poszukiwaniu pokarmu do naszych ogrodów i parków. W śródmieściu Gdyni, gdzie jest sporo zielonej przestrzeni, czy w Redłowie i Orłowie jeże to już prawie plaga. Można je tu spotkać praktycznie wszędzie – na ulicach, chodnikach i oczywiście w domowym obejściu. – Do nas  codziennie przychodzą jeże na poziomki – mówi pani Halina z Orłowa. – Niestety pies natychmiast je wyczuwa i zaczyna ujadać, i tak co noc. Sąsiedzi mają też psy, więc czasem całą noc szczeka cała dzielnica i trudno jest zasnąć – dodaje mieszkanka Gdyni.

Wieczorami także pomiędzy blokami w innych dzielnicach Gdyni spacerują jeże. Kłopot z kolczastymi zwierzętami mają także spacerujący właściciele psów, bo ich pupile wracają pokłute.

– Spuściłam psa ze smyczy na wieczornym spacerze – opowiada pani Anna z Gdyni. – Po chwili piesek wrócił z piskiem i z zakrwawionym pyskiem. Poznałam po ranach, że musiał mieć kontakt z jeżem.
 
Weterynarze radzą właścicielom psów, aby okaleczonemu zwierzęciu zatamować krwotok i jak najszybciej zawieźć go do lecznicy. Lekarze ostrzegają, że jeże mogą przenosić pasożyty, takie jak choćby pchły. W ogóle jeże uchodzą za „siedlisko” kleszczy i pcheł. Są jednak bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają masę owadów. Nigdy nie atakują innych zwierząt, ale potrafią się bronić.Lesnicy zapewniają, że to jeszcze nie „plaga”. Po prostu latem jeże szukają nowych rewirów, a w miejskich ogrodach  żyły zawsze.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze