Kaszëbë Team szuka kaszubskich śladów na Wschodzie

24 lipca 2013r. | Drukuj

Dwanaście granic, czworo Pomorzan, piętnaście tysięcy kilometrów, auto warte 2000 złotych. Trzy cele: promocja ukochanych Kaszub, przypomnienie losów kaszubskich zesłańców na Wschodzie, a przy okazji walka o zwycięstwo w rajdzie na Jedwabnym Szlaku.

Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

– Rajd „The Bamako Summer” zaczynamy wraz z innymi zespołami 22 sierpnia na Węgrzech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy ukończyć go 31 sierpnia w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu – mówi Piotr Bejrowski. – Tam zaczniemy drugą, bardziej ambitną cześć wyprawy.

Podstawowym celem projektu jest bowiem promocja Kaszub oraz przypomnienie losów pomorskich i kaszubskich zesłańców na Wschodzie poprzez upamiętnienie miejsc zsyłki na obszarze byłego Związku Sowieckiego. Po opuszczeniu Jedwabnego Szlaku pomorscy podróżnicy przejadą przez Kirgistan i Kazachstan w kierunku Syberii. Spotkają się z polską społecznością w Czkałowie w Kazachstanie, a za Uralem i w innych miejscach na trasie poszukają śladów sowieckich deportacji z Pomorza. W 1945 roku zesłano na Wschód ponad 15 tys. zidentyfikowanych z imienia i nazwiska polskich mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, w tym kilka tysięcy Kaszubów.

Do Europy wrócą przez Baszkirię i Tatarstan, gdzie zetkną się z licznymi ludami zamieszkującymi te republiki Federacji Rosyjskiej. Na zakończenie wyprawy członkowie „Kaszëbë Team” upamiętnią na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu polskich obywateli deportowanych i zamordowanych na Wschodzie.

Relacja z przygotowań do wyprawy na Facebookowym fanpage’u: https://www.facebook.com/KaszebeTeam


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Żega pisze:

    Ciekawy pomysł uszanowania tragicznej historii Kaszubów, z jednoczesną promocją KASZUB. Uczestnikom tej wyprawy życzę z całego serca powodzenia i miłych wrażeń, które pozostaną na całe życie.

Dodaj komentarz