Gmina Kościerzyna z kaszubskimi tablicami

23 lipca 2013r. | Drukuj

Gmina Kościerzyna zakończyła formalne starania o dwujęzyczne polsko – kaszubskie tablice miejscowości. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało ją do urzędowego rejestru gmin, na których obszarze są używane dodatkowe nazwy miejscowości w języku mniejszości. 

Fot. Urząd Miasta Kościerzyna

Fot. Urząd Miasta Kościerzyna

Procedura związana z postawieniem w gminie Kościerzyna tablic w języku kaszubskim została poprzedzona konsultacjami społecznymi, podczas których pytano mieszkańców o ich zdanie w sprawie postawienia wspomnianych tablic. W konsultacjach wzięło udział ponad 2 tysiące mieszkańców. Prawie wszyscy byli za tym, by w ich miejscowościach pojawiły się takie tablice.

Teraz po wpisaniu do rejestru władze czekają jedynie na przekazanie środków na realizację tablic. Zgodnie z ustawą o mniejszościach i języku regionalnym pieniądze na wymianę tablic na dwujęzyczne pochodzą z budżetu państwa.

Postawienie tablic w języku kaszubskim przyniesie wiele korzyści. Na pewno będzie to podkreślenie tożsamości regionu, związku ludzi z tradycją oraz kulturą Kaszub. Będzie to również świetna promocja gminy.

Na terenie gminy Kościerzyna kaszubskie tablice pojawią się w ponad 50 miejscowościach. W tym roku oprócz miasta i gminy Kościerzyna pojawią się także  w gminach Lipusz i Dziemiany w powiecie kościerskim, w gminie Lipnica i Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim oraz w gminie Żukowo.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz