Kaszuby w kuchni podczas III Festiwalu Filmów Kaszubskich

15 lipca 2013r. | Drukuj

Drugi czwartek III Festiwalu Filmów Kaszubskich poświęcony był tradycyjnej i współczesnej kuchni kaszubskiej. Pełna sala restauracji ‘Mùlk” w Miszewie tym razem skupiła się na trzech obrazach poprzedzonych dwuminutowym wspomnieniem przedwojennej kuchni. Fragment ten pokazany był niemal dwadzieścia lat temu w „Rodny Zemi”.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

– Wystąpiła tam moja babcia spontanicznie zareagowała Jolanta Miodowska, która była jednym z gości wieczoru. Wraz z mężem serwowała kaszubski chleb z Pirsna.

Ta zaskakująca, a jednocześnie miła sytuacja, wprowadziła widzów w sferę współczesnej kuchni kaszubskiej opartej na tradycyjnych produktach. Były to całkiem nowe filmy. Powstały na przełomie 2012 i 2013 roku. Wszystkie są pokłosiem realizacji projektów grantowych; dwa pierwsze, czyli „Kaszëbskô malëna” oraz Kaszubskie produkty regionalne”, Stowarzyszenia Upowszechniania Truskawkarstwa na Kaszubach, trzeci z kolei o tytule „Dwa mùlczi” – restauracji „Mulk” z Miszewka. Pierwsze dwa to diaporamy, a więc dokumenty filmowe oparte na zdjęciach fotograficznych opatrzone stosownym komentarzem i napisami. Prezentują  tradycyjne kaszubskie produkty kulinarne. Najważniejszy z nich to truskawka – pierwszy produkt z Pomorza zarejestrowany jako prawnie chroniony w Unii Europejskiej.

– Podczas oglądania przypominał mi się smak chleba, który kiedyś piekła moja mama – wspominał Wojciech Kankowski, radny gminy Żukowo.

Trzeci materiał to film dokumentalny ukazujący dwa oblicza kaszubskiego wesela dawniej i współcześnie. Zdjęcia zrealizowano w w Przodkowie, Kłosowie oraz w restauracji ”Mùlk”. Oparte były na rzeczywistym kaszubskim weselu oraz na inscenizacji w wykonaniu zespołu „Chmielanie”.

– Aż się chciało czasami zatańczyć oglądając te piękne obrazki – wzdychał Brunon Cirocki z Borzestowa, który jest stałym bywalcem czwartkowych seansów. Tym razem przyjechał wraz z głównymi bohaterami spotkania: Edytą i Andrzejem Klasami, którzy przedstawili trudną drogę do rejestracji zarówno truskawki kaszubskiej, jak i innych produktów regionalnych. Trzeba podkreślić, że między innymi dzięki ich pracy województwo pomorskie jest absolutnym liderem w kraju w tej dziedzinie.

Andrzej Klasa jest ponadto autorem kilku książek, w tym najnowszej wydanej w grudniu 2012 roku o tytule „Tradycyjne produkty kulinarne”. Promocja tej książki była ważnym elementem spotkania. Dopełnieniem była też prezentacja wystawy starej fotografii „Miłość na Kaszubach” oraz świetna muzyka kaszubska w wykonaniu kapeli Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc .

W kolejny czwartek prezentowany będzie film dokumentalny „Kaszubi” z 1991 roku zrealizowany przez reż. Ludmiłę Niedbalską. Scenarzystą filmu był prof. Lech Mróz, który będzie gościem spotkania.

Jan Dosz

Galeria


Opublikowano w: PolecaneRegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze