Bornholm odcięty!

28 grudnia 2010r. | Drukuj

Władze wyspy Bornholm ogłosiły stan wyjątkowy i poprosiły o pomoc rząd duński. Wyspa jest zasypana śniegiem i skuta lodem. Drogi są nieprzejezdne, a w wielu domach brakuje opału i pożywienia.

Fot. A.Jorgensen: Tak zasypany jest dom Polki Agnieszki Jorgensen na Bornholmie

Władze zasypanej śniegiem duńskiej wyspy, położonej zaledwie 110 km od polskiego brzegu,  zaapelowały o pomoc w odśnieżaniu dróg i dostarczenie ciężkiego sprzętu.   43 tysiące mieszkańców Bornholmu czeka też na dostawy pożywienia, opału, a nawet lekarstw.  – Nawet trudno sobie wyobrazić jakie to jest straszne. Drogi są zamknięte, a oni kopią i kopią, ale wystarczających rezultatów brak – powiedziała dziennikowi „Politiken” o pracownikach drogowych Helle Skov Olesen. – W ciągu kilku dni spadło tu 140 cm śniegu, a zaspy sięgają nawet 6 metrów!

Fot. GK

W stolicy wyspy Roenne powołano sztab kryzysowy, a władze wyspy ogłosiły stan wyjątkowy. Z Danii płyną promy z pomocą, ale nie wiadomo, czy zdołają wpłynąć do portów skutych lodem. Ponadto na Bałtyku szaleje sztorm. W Roenne od czwartku jest uwięzionych kilkuset turystów, których Duńczycy zakwaterowali w miejscowym gimnazjum i koszarach. Na wyspie mieszka około 200 Polaków. Tymczasem pogoda ma się poprawić dopiero na początku stycznia. Policja ogłosiła wczoraj, że do tego czasu do każdego potrzebującego dotrze pomoc, a żywność zrzucać będą  helikoptery.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz