Naukowcy badają wrak zatopionego Porcelanowca

28 czerwca 2013r. | Drukuj

Badacze z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku prowadzą badania „Porcelanowca”, kilkusetletniego wraku spoczywającego na głębokości 20m w Zatoce Gdańskiej.

fot. CMM

fot. CMM

W trakcie prac badawczych, które trwają od 10 czerwca 2013 do 5 lipca, planowane jest wykonanie fotograficznego odwzorowania obiektu oraz stworzenia trójwymiarowego modelu stanowiska. Ponadto przewiduje się sporządzenie dokumentacji rysunkowej, fotograficznej oraz wideo stanowiska.

Badacze pobiorą również próbki drewna z konstrukcji wraku do badań dendrochronologicznych, w celu precyzyjnego określenia wieku obiektu. W ramach obecnie prowadzonych prac badawczych pozyskano już kilkadziesiąt zabytków, w tym fragmenty naczyń fajansowych i porcelanowych oraz mosiężną tabakierę z inskrypcją.

Określenie „Porcelanowiec” odnosi się do zabytków ceramicznych (porcelana i fajans angielski Staffordshire), wydobytych z obiektu zaraz po jego pierwszym odkryciu, wstępnie datowanych na XVIII / XIX wiek.

Wrak odkryła w 1965 roku załoga statku m/s „Czapla” Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Rozpoznano wtedy obiekt zalegający na głębokości 16 metrów, o długości 25 metrów i szerokości 7 metrów, wystający do 1,5 metra nad dno. Centralne Muzeum Morskie nie było jeszcze wtedy odpowiednio przygotowane do prowadzenia samodzielnych badań podwodnych.

Wraku, oznaczonego w rejestrze CMM jako „W-2”, nie udawało się ponownie zlokalizować przez następne lata, z uwagi na nieprecyzyjnie podaną przez odkrywców pozycję stanowiska. Bezskuteczne próby podejmowały ekipy poszukiwawczo-badawcze CMM w latach 1979, 1983 i 1984. Ostatecznie obiekt ponownie zlokalizowano przy użyciu elektronicznego sprzętu hydroakustycznego w roku 2009. Dokonał tego Urząd Morski w Gdyni.

 

[youtube_sc url=http://youtu.be/ysHfbN5yago]


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz