Kaszubskie Truskawkobranie na Złotej Górze koło Kartuz

28 czerwca 2013r. | Drukuj

Burmistrz Kartuz oraz Kartuskie Centrum Kultury zapraszają w najbliższy weekend na Złotą Górę, gdzie odbędzie się festyn pod nazwą Truskawkobranie 2013.

Fot. GK

Fot. GK

 Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa. Odbywa się już od ponad 40 lat – zawsze w weekend na przełomie czerwca i lipca. Po raz pierwszy, jeszcze nieoficjalnie, gospodarze uprawiający truskawki zorganizowali tę imprezę na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej w 1971 roku.

Z czasem festyn pod nazwą Truskawkobranie stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż co roku w ów weekend Złotą Górę odwiedza 30-40 tys. osób. O popularności tego święta świadczy również fakt, iż w ciągu jednego dnia sprzedaje się  tam prawie 2 tony truskawek.

– Tradycyjnie na publiczność czeka moc atrakcji, bogate stoiska handlowe i gastronomiczne oraz wspaniałe koncerty: Ewa Farna, Video, Candy Girl i wiele, wiele innych. Zapraszamy – mówi Mirosława Lehman, burmistrz Kartuz. 

Gwoździem programu są oczywiście truskawki pod najrozmaitszymi postaciami.  Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentacje kultury kaszubskiej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek
Chór Łupawia z gminy Potęgowo nagrał świąteczną piosenkę Gloria!
5-milionowy pasażer wylądował na gdańskim lotnisku
Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki ENERGA

Najnowsze komentarze