Feretrony – kaszubska tradycja robi furorę

27 czerwca 2013r. | Drukuj

O tym donosiły dziś w głównych serwisach  wszystkie ogólnopolskie telewizje: taniec feretronów, czyli kaszubski zwyczaj znany od setek lat, który zawojował internet. Film, na którym widać fragment uroczystości podczas odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego, w ciągu kilkudziesięciu godzin obejrzało już ponad 50 tys. osób.

fot. YouTube

fot. YouTube

Wielką furorę zrobił film pokazujący pielgrzymów w  Wejherowie na odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego. Szczególne zainteresowanie internautów budzi „tańczenie obrazów”, czyli ukłony feretronów w rytm muzyki. W telewizji komentowali dziś internetowy film popularni dziennikarze i politycy. Tymczasem zwyczaj w rejonie znany jest od setek lat.

– Feretrony to przenośne, obustronne obrazy, które towarzyszą pielgrzymom podczas różnych uroczystości, np. procesji. Nie wiadomo dokładnie skąd wzięła się tradycja „machania” feretronem. Chodzi o to, żeby oddać pokłon na powitanie, np. przechodząc obok kapliczki, czy na pożegnanie, jak w przypadku filmu z Kalwarii Wejherowskiej – wyjaśnia Eugeniusz Pryczkowski, regionalista i działacz kaszubski.

Obrazy niosą tak zwani obraźnicy – w jednej ekipie jest ich czterech.  – Są feretrony, które niosą tylko panny, tylko kawalerowie, albo tylko ojcowie – tłumaczy Marek Stenzel z Żukowa, który sam od kilku lat nosi obrazy. – Jak np. kawaler się żeni, to jest taka fajna tradycja, że ekipa odprowadza go z feretronem pod sam kościół – dodaje.

Obraźnicy kłaniają się wykonując feretronem znak krzyża i zataczają koło. Zataczanie koła ma wychwalać doskonałość  Boga, a znak krzyża łączy się z gestem błogosławieństwa. Wszystkie skłony są głębokie, równe prawie 90 stopni. Są jednak feretrony, które ważą po 100 kg, więc jest to spore wyzwanie.

– Już kardynał Wyszyński odwiedzając Kalwarię Wejherowską w 1953 roku zwrócił na ten niecodzienny obyczaj uwagę – przypomina Eugeniusz Pryczkowski. – Jak donoszą źródła, początkowo machanie feretronami uznał za jakieś dziwne zachowanie, ale jak zobaczył rytuał na własne oczy i zobaczył z jakim namaszczeniem to się wszystko dzieje, to tradycja nabrała w jego oczach dostojeństwa – wyjaśnia.

Taniec feretronów można zobaczyć m.in. podczas odpustów na Kalwarii Wejherowskiej, które odbywają się w połowie maja. W tym roku tradycyjny odpust, na który przybywają setki pielgrzymów z południowej i środkowej części Kaszub, odbył się od w dniach od 10 do 12 maja.

Film z fragmentem uroczystości obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. Premier Donald Tusk, zapytany o te kaszubską tradycję podczas dzisiejszej konferencji prasowej,  zwyczaju z Wejherowa nie kojarzy, ale obiecał, że sprawdzi jak kaszubski zwyczaj wygląda.

Tymczasem w internecie powstają kolejne filmiki z mniej i bardziej zabawnym podkładem muzycznym.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Wejherowo pisze:

    Sam byłem zdziwiony widząc ten film w internecie :) Nie znałem tej tradycji, ale no przyznam, że nietypowa i dosyć ciekawa :)

  2. Feretrony pisze:

    Bardzo ciekawa tradycja tańczących obrazów, wg. wikipedii tradycja nazywa się również „pokłonami feretronów”. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://www.feretrony.pl

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze