Feretrony – kaszubska tradycja robi furorę

27 czerwca 2013r. | Drukuj

O tym donosiły dziś w głównych serwisach  wszystkie ogólnopolskie telewizje: taniec feretronów, czyli kaszubski zwyczaj znany od setek lat, który zawojował internet. Film, na którym widać fragment uroczystości podczas odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego, w ciągu kilkudziesięciu godzin obejrzało już ponad 50 tys. osób.

fot. YouTube

fot. YouTube

Wielką furorę zrobił film pokazujący pielgrzymów w  Wejherowie na odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego. Szczególne zainteresowanie internautów budzi „tańczenie obrazów”, czyli ukłony feretronów w rytm muzyki. W telewizji komentowali dziś internetowy film popularni dziennikarze i politycy. Tymczasem zwyczaj w rejonie znany jest od setek lat.

– Feretrony to przenośne, obustronne obrazy, które towarzyszą pielgrzymom podczas różnych uroczystości, np. procesji. Nie wiadomo dokładnie skąd wzięła się tradycja „machania” feretronem. Chodzi o to, żeby oddać pokłon na powitanie, np. przechodząc obok kapliczki, czy na pożegnanie, jak w przypadku filmu z Kalwarii Wejherowskiej – wyjaśnia Eugeniusz Pryczkowski, regionalista i działacz kaszubski.

Obrazy niosą tak zwani obraźnicy – w jednej ekipie jest ich czterech.  – Są feretrony, które niosą tylko panny, tylko kawalerowie, albo tylko ojcowie – tłumaczy Marek Stenzel z Żukowa, który sam od kilku lat nosi obrazy. – Jak np. kawaler się żeni, to jest taka fajna tradycja, że ekipa odprowadza go z feretronem pod sam kościół – dodaje.

Obraźnicy kłaniają się wykonując feretronem znak krzyża i zataczają koło. Zataczanie koła ma wychwalać doskonałość  Boga, a znak krzyża łączy się z gestem błogosławieństwa. Wszystkie skłony są głębokie, równe prawie 90 stopni. Są jednak feretrony, które ważą po 100 kg, więc jest to spore wyzwanie.

– Już kardynał Wyszyński odwiedzając Kalwarię Wejherowską w 1953 roku zwrócił na ten niecodzienny obyczaj uwagę – przypomina Eugeniusz Pryczkowski. – Jak donoszą źródła, początkowo machanie feretronami uznał za jakieś dziwne zachowanie, ale jak zobaczył rytuał na własne oczy i zobaczył z jakim namaszczeniem to się wszystko dzieje, to tradycja nabrała w jego oczach dostojeństwa – wyjaśnia.

Taniec feretronów można zobaczyć m.in. podczas odpustów na Kalwarii Wejherowskiej, które odbywają się w połowie maja. W tym roku tradycyjny odpust, na który przybywają setki pielgrzymów z południowej i środkowej części Kaszub, odbył się od w dniach od 10 do 12 maja.

Film z fragmentem uroczystości obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. Premier Donald Tusk, zapytany o te kaszubską tradycję podczas dzisiejszej konferencji prasowej,  zwyczaju z Wejherowa nie kojarzy, ale obiecał, że sprawdzi jak kaszubski zwyczaj wygląda.

Tymczasem w internecie powstają kolejne filmiki z mniej i bardziej zabawnym podkładem muzycznym.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Wejherowo napisał(a):

    Sam byłem zdziwiony widząc ten film w internecie :) Nie znałem tej tradycji, ale no przyznam, że nietypowa i dosyć ciekawa :)

  2. Feretrony napisał(a):

    Bardzo ciekawa tradycja tańczących obrazów, wg. wikipedii tradycja nazywa się również „pokłonami feretronów”. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://www.feretrony.pl

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Słupsku otwarto punkt esperanto
Rusza program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim. Bezpłatne badania dla mieszkańców!
W Słupsku gościł Cezary Łazarewicz
Lęborskie Dni Jakubowe już za kilka dni!
Już jest oficjalny klip do utworu „Muszkieterowie Szpiku”. Zobacz koniecznie
Słupsk będzie miał swój Punkt Esperanto. Otwarcie już wkrótce!
Cezary Łazarewicz w Słupsku. Zapraszamy do Spichlerza Richtera
Chcesz uczyć języka kaszubskiego? Zapisz się na Studia Podyplomowe w Akademii Pomorskiej w Słupsku

Najnowsze komentarze