fot.

25 czerwca sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach wypełniła się po brzegi, a to za sprawą podsumowania projektu „Seniorie Główczyckie”. Projekt zakładał zebranie wspomnień mieszkańców gminy Główczyce, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane w latach powojennych oraz wydanie publikacji na ten temat. W ten sposób powstała 160-stronicowa książka zatytułowana „Przesiedlona młodość”.

fot.
fot. Tomasz Urbaniak (APR Ziemia Słupska)

Na spotkaniu stawiła się większość z 25 seniorów, których wspomnienia złożyły się na wydaną staraniem GOK-u książkę. Przybyli oni licznie, zasiadając przy stołach w otoczeniu swoich dzieci, wnuków i znajomych. Najmłodsza z uwiecznionych w książce osób ukończyła 70 lat, natomiast najstarsza 94 lata. Nawet tak piękny wiek nie stanowił przeszkody, by pojawić się na spotkaniu.

Każdy z seniorów otrzymał własny egzemplarz publikacji ze wspomnieniami oraz czerwoną różę w podziękowaniu. Prawdziwą przyjemność sprawiło najstarszym widowisko przygotowane przez uczniów szkół gimnazjalnych do którego scenariusz napisała Pani Wanda Daleka. Młodzież do występu przygotowały Ada Guz oraz Teresa Janusewicz, a gościnnie wystąpiła i zaśpiewała Oksana Terefenko znana z filmu „Olena”. Utwory ukraińskie w jej wykonaniu wprowadziły w doniosły nastrój, a przy pieśni „Sybir” mogliśmy podziwiać prawdziwy kunszt wokalny artystki.

Widzowie nie kryli również wzruszenia oglądając film dokumentalny, którego byli bohaterami. Mogliśmy usłyszeć zapomniane pieśni ludowe oraz posłuchać wspomnień z lat młodości, wszystko to okraszone zdjęciami pięknej pomorskiej przyrody uwiecznionej w obiektywie Bogusława Chyły. Następnie swój egzemplarz książki otrzymały także wszystkie osoby zaangażowane w projekt – zarówno te, które pomogły w opracowaniu i korekcie tekstów jak i właściciele zdjęć użytych w publikacji.

Podsumowując projekt koordynator Katarzyna Ścieszka z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” stwierdziła, że największą wartość mają właśnie projekty zaangażowane, realizowane w małych społecznościach, gdyż to właśnie one potrafią zmienić sposób patrzenia na własną miejscowość przez pryzmat skutków projektu. Patrząc na zainteresowanie mieszkańców naszej gminy tą właśnie publikacją liczymy, iż uda nam się stworzyć prawdziwie zajmujące historie z gminy Główczyce, uwiecznione na zdjęciach, w publikacji i na filmie.

Efektem realizowanego przez ostatni rok projektu był także spektakl teatralny odegrany przez uczniów gimnazjum w Główczycach, wystawa zdjęć dawnych Główczyc oraz film dokumentalny.

Projekt został zrealizowany przez Teresę Janusewicz i Pawła Żmudę w ramach programu „Seniorzy w akcji” realizowanego dzięki Towarzystwu Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Opracowaniem i digitalizacją zdjęć, a także składem książki do druku zajął się Bogusław Chyła. Książkę tę można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. Zysk ze sprzedaży publikacji posłuży dalszemu utrwalaniu historii gminy Główczyce i jej mieszkańców. Jeśli uda nam się pozyskać sponsorów planujemy kolejne części. Zapraszamy do współpracy.

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Tomasz Urbaniak (APR Ziemia Słupska).

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.