Już w sobotę Morska Pielgrzymka Rybaków w Pucku

28 czerwca 2013r. | Drukuj

Co roku Puck staje się miejscem wyjątkowego i malowniczego widowiska. Rybacy w odświętnie udekorowanych łodziach udają się pielgrzymkę do Pucka. Morska Pielgrzymka Rybaków – już w najbliższą sobotę.

Fot. Tomeczek1313

Fot. Tomeczek1313

W ostatnią sobotę czerwca rano około 40 łodzi z Chałup, Jastarni, Juraty i Helu wypływa do Kuźnicy. Na środku zatoki dołącza do nich 20 kutrów z Władysławowa. Łodzie, przystrojone kolorowymi flagami, krzyżami, gałązkami i obrazami religijnymi, łączą się ze sobą, tworząc wielką tratwę. Zgodnie z kaszubską tradycją wszyscy ruszają do Pucka na odpust Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Gdy  pielgrzymka dociera na miejsce, rybacy z rodzinami oraz tłum mieszkańców Pomorza i turystów udają się do kościoła na nabożeństwo. Po mszy ksiądz żegna przybyłych pielgrzymów, którzy ruszają w drogę powrotną, śpiewając kościelne pieśni.
– Na pomysł stworzenia morskiej pielgrzymki rybaków wpadłem na początku lat 80. Byłem wówczas zaangażowany w organizowanie regat łodzi rybackich. Było z tym mnóstwo problemów. W ich wyszukiwaniu specjalizowała się zwłaszcza ówczesna władza. Pomyślałem wtedy, że można by zgromadzić łodzie na imprezie religijnej. Dodatkowym bodźcem i inspiracją była dla mnie podobna pielgrzymka, którą widziałem w Brazylii – napisał na swej stronie witajwpodrozy.pl Aleksander Celarek z Chałup.

Pierwszy raz łodzie popłynęły w 1981 roku. Dziś kaszubska morska pielgrzymka cieszy się olbrzymią popularnością i przyciąga co roku rzesze mieszkańców i turystów.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz