Niezwykłe zdjęcie sprzed 80 lat zrobione w Brusach

25 czerwca 2013r. | Drukuj

Do redakcji Gazety Kaszubskiej trafiło niezwykłe zdjęcie młodzieży ze szkoły powszechnej w Brusach, które zrobiono na zakończenie roku szkolnego w 1933 roku, czyli 80 lat temu!

Fot. Archiwum rodzinne E. Ostrowskiej

Fot. Archiwum rodzinne E. Ostrowskiej

Zdjęcie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swój wiek. Pokazuje grupę kaszubskich uczennic szkoły powszechnej w Brusach, które przygotowały przedstawienie na zakończenie roku szkolnego. Prawdopodobnie był to rok 1933. Na fotografii widać dziewięć zabawnie przebranych dziewcząt. Dzięki pomocy Ewy Ostrowskiej, pochodzącej  z Brus, dwie z nich udało się zidentyfikować.

– Druga dziewczynka z prawej strony to moja mama Jadwiga Skiba, a pierwsza po lewej stronie to jej siostra – Hanna Skiba. Obie urodziły się i mieszkały w Lubni koło Brus. Wiem z opowiadań, że stroje dziewczęta uszyły same na babcinej maszynie – opowiada Ewa Ostrowska. – Brały udział w przedstawieniu szkolnym, za zakończenie roku. Miały wtedy 10-12 lat – dodaje.

To bardzo cenne zdjęcie ma już 80 lat. Co ciekawe, wspomniana kaszubska rodzina Skibów nadal mieszka w Lubni i Brusach.  


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz