Donos do wojewody po spotkaniu Ruchu Narodowego. Urzędnik zawieszony

14 czerwca 2013r. | Drukuj

Zarzuty nawoływania do przemocy wobec obcokrajowców oraz inne niepokojące oskarżenia były podstawą do wszczęcia przez wojewodę pomorskiego postępowania wyjaśniającego wobec jednego z pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ten stanowczo zaprzecza i składa zawiadomienie do prokuratury o zniesławieniu jego osoby.

fot. Tomasz Sienicki/CC/Wikimedia

fot. Tomasz Sienicki/CC/Wikimedia

Niepokojący donos przesłano we wtorek pocztą elektroniczną do kilku urzędników Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Osoba przedstawiająca się jako Czesław Śpiewak i rzekomo reprezentująca Centrum Monitoringu Przypadków Rasizmu, Antysemityzmu i Ksenofobii przedstawiła w swojej wiadomości relację ze spotkania Ruchu Narodowego w Starogardzie Gdańskim.

Przemawiał na nim Piotr Dziadul, na co dzień pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego, który podczas spotkania w Starogardzie reprezentował powołane w lutym tego roku stowarzyszenie Przymierze Narodowe. Według donosu Czesława Śpiewaka, „w trakcie swojego wystąpienia nawoływał do przemocy wobec obcokrajowców, wyrażał się pogardliwie o mniejszościach seksualnych oraz stwierdził, że jedynym wyjściem jest przejęcie siłą władzy w Polsce przez nacjonalistów„. Miał również stwierdzić, że „w jego urzędzie pracuje dużo byłych milicjantów i komuchów, których należy powyrzucać z pracy„.

Na wiadomość szybko zareagował wojewoda Ryszard Stachurski. Piotr Dziadul został wykreślony z grafiku pracy i wszczęto wobec niego postępowanie wyjaśniające.

– Stawiane zarzuty są poważne i bulwersujące. W związku z tym sprawa jest obecnie szczegółowo wyjaśniana – informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. – Pracownik ten zatrudniony jest na stanowisku pomocniczym i nie ma wpływu na podejmowane w urzędzie decyzje – dodaje.

Piotr Dziadul stanowczo zaprzecza relacji i zarzutom przedstawionym w przesłanej do urzędu wiadomości e-mail. Podkreśla, że przypisywane mu słowa są sprzeczne z myślą narodową. Poinformował już swoich przełożonych, że do prokuratury trafiło jego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 212 Kodeksu Karnego (zniesławienie) przeciwko Czesławowi Śpiewakowi. Sprawę przedstawił także Radzie Decyzyjnej Ruchu Narodowego. W przyszłym tygodniu zorganizowana zostanie konferencja prasowa.

Wątpliwości budzi źródło, z którego pochodzą oskarżenia stawiane Dziadulowi. Odnalezienie jakichkolwiek informacji na temat Centrum Monitoringu Przypadków Rasizmu, Antysemityzmu i Ksenofobii jest niemożliwe. Osoba Czesława Śpiewaka najprawdopodobniej nie istnieje. Rzecznik wojewody pomorskiego odmówił udzielenia informacji, w jaki sposób Urząd Wojewódzki zweryfikował te fakty.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. W. pisze:

    Poważne oskarżenia, ale sprawa jest conajmniej dziwna – nieistniejąca instytucja, nieistniejący donosiciel… Mam nadzieję że ów Czesław Śpiewak wie że w dzisiejszych czasach wytropienie go nie będzie szczególnie trudne i że może ponieść odpowiedzialność jeśli donos okaże się fałszywy, chociażby można go oskarżyć o zniesławienie http://www.eporady24.pl/anonimowe_donosy_czy_to_znieslawienie,pytania,6,65,7525.html

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze