Nad grobem ojca regionalizmu kaszubskiego

14 czerwca 2013r. | Drukuj

W ostatnim akcie bardzo udanej wycieczki członkowie Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie na Pomorze Nadwiślańskie stanęli nad grobem ojca regionalizmu i literatury kaszubskiej, Floriana Ceynowy.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Dla wielu było to niezwykle ważne wydarzenie. Szczególnie brzmienia nabrała zatem „Kaszësbkô Królewô” zaśpiewana nad jego grobem przez cała grupę, w tym przez zespół „Mùlczi”, który wystąpił w swoich strojach.

Ceynowa pochodził ze Sławoszyna na ziemi puckiej. Był synem kowala. Zdobył gruntowne wykształcenie. Uzyskał doktorat z medycyny. W czasach Wiosny Ludów zaangażował się  w działalność powstańczą na rzecz polskości Kaszub i Kociewia. Skazano go za to na karę śmierci. Po wielu miesiącach katorżniczego więzienia ocaliła go amnestia. Dzięki temu niebawem zaczął wydawać pierwsze pismo w języku kaszubskim, na którego łamach podkreślał znaczenie języka kaszubskiego i kaszubszczyzny. Był lekarzem w Bukowcu koło Świecia. Tam zmarł i spoczął na cmentarzu w Przysierku.

Ze Zrzeszeńcami z Banina spotkał się proboszcz miejscowej parafii, ks. Jan Piłat. Opowiedział o wielkich zasługach Ceynowy. Podkreślił też, że często grób ten nawiedzają Kaszubi z różnych stron. Przed Kaszubami z Banina byli tam wejherowianie. Chwile te utrwalono na wielu fotografiach. (jd)

Galeria


Opublikowano w: RegionWiadomościWiadomości LITE
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz